Movement Charter/Drafting Committee/Candidates

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This is an archived version of this page, as edited by Jetam2 (talk | contribs) at 14:50, 5 October 2021 (Created page with "Podstatnú časť kariéry som pracoval ako strategický analytik pre medzinárodnú firmu - malý tím s hlavným poslaním získavať rôzne pohľady a priority tucta rôznych jednotiek firmy a následným vypracovaním realizovateľnej stratégie s ktorou budú všetci spokojní."). It may differ significantly from the current version.

Page Template:Movement Charter/Drafting Committee/Candidates/style.css has no content.

Táto stránka obsahuje zoznám kandidátov do Návrhového výboru pre Chartu hnutia. Od 2. augusta do 14. septembra 2021 AoE ( UTC) boli vyzvaný kandidáti, aby tu, na tejto stránke, zverejnili svoju kandidatúru. Očakáva sa, že výbor začne pracovať s 15 ľuďmi.

Čas pre prijímanie nominácií už skončil. Voľby sa majú konať od 11. do 24. októbra 2021 AoE ( UTC - UTC). Podľa nastavených postupov budú vo voľbách zvolí siedmi najvyššie umiestnení kandidáti. Ďalších uchádzačov, ktorí sa tu prihlásili, vyberú pobočky a nadácia Wikimedia Foundation počas samostatného postupu v rovnakom období.

Krajiny kandidátov

Kandidáti sú z týchto krajín:

Countries of applicant candidates
Krajina Počet Geografia Regióny Wikimedie[Country 1]
Alžírsko 2 Severná Afrika Severná Afrika a Blízky východ
Austrália 1 Pacifik Východná a Juhovýchodná Ázia a Pacifik
Belgicko 1 Západná Európa Západná a Severná Európa
Brazília 1 Južná Amerika Latinská Amerika a Karibik
Burundi 1 Východná Afrika Sub-saharská Afrika
Kamerun 1 Stredná Afrika Subsaharská Afrika
Kanada 2 Severná Amerika Spojené štáty a Kanada
Kolumbia 1 Južná Amerika Latinská Amerika a Karibik
Pobrežie Slonoviny 4 Západná Afrika Subsaharská Afrika
Konžská demokratická republika 3 Stredná Afrika Subsaharská Afrika
Francúzsko 1 Západná Európa Západná a Severná Európa
Nemecko 1 Západná Európa Západná a Severná Európa
Ghana 2 Západná Afrika Subsaharská Afrika
Haiti 1 Karibik Latinská Amerika a Karibik
Maďarsko 1 Stredná Európa Stredná a Východná Európa & Stredná Ázia
Čina 2 Východná Ázia Východná a Juhovýchodná Ázia & Pacifik
India 9 Južná Ázia Juhoázijská asociácia pre regionálnu spoluprácu
Indonézia 1 Juhovýchodná Ázia Východná a Juhovýchodná Ázia & Pacifik
Irak 1 Stredný východ Blízky východ a Severná Afrika
Taliansko 1 Juhozápadná Európa Západná a Severná Európa
Mexiko 1 Stredná Amerika Latinská Amerika a Karibik
Maroko 1 Severná Afrika Severná Afrika a Blízky východ
Holandsko 2 Západná Európa Západná a Severná Európa
Nigéria 4 Západná Afrika Subsaharská Afrika
Palestína 1 Stredný východ Severná Afrika a Blízky východ
Peru 1 Južná Amerika Latinská Amerika a Karibik
Filipíny 2 Juhovýchodná Ázia Východná a Juhovýchodná Ázia & Pacifik
Poľsko 3 Stredná Európa Stredná a Východná Európa & Stredná Ázia
Portugalsko 1 Juhozápadná Európa Západná a Severná Európa
Južná Kórea 1 Východná Ázia Východná a Juhovýchodná Ázia & Pacifik
Rusko 2 Východná Európa
+
Severná Ázia
Stredná a Východná Európa & Stredná Ázia
Rwanda 1 Východná Afrika Subsaharská Afrika
Slovensko 1 Stredná Európa Stredná a Východná Európa & Stredná Ázia
Španielsko 1 Juhozápadná Európa Západná a Severná Európa
Srí Lanka 1 Južná Ázia Juhoázijská asociácia pre regionálnu spoluprácu
Švédsko 1 Severná Európa Západná a Severná Európa
Taiwan 3 Východná Ázia Východná a Juhovýchodná Ázia & Pacifik
Tanzánia 1 Východná Afrika Subsaharská Afrika
Trinidad a Tobago 1 Karibik Latinská Amerika a Karibik
Ukrajina 1 Východná Európa Stredná a Východná Európa & Stredná Ázia
Spojené kráľovstvo 3 Severná Európa Západná a Severná Európa
Spojené štáty 8 Severná Amerika Spojené štáty a Kanada
Venezuela 2 Južná Amerika Latinská Amerika a Karibik

Kandidáti

Túto sekciu sme uzamkli kvôli spravovaniu prekladov. V dôsledku toho nie je možné vykonávať ďalšie úpravy vyhlásení kandidátov.

Tiež láskavo žiadame kandidátov, aby potvrdili svoj „hlavný projekt wiki“ a definovali svoje odborné znalosti pomenovaním projektu a výberom 3 oblastí kompetencií z relevantnej tabuľky. Žiadame kandidátov, aby tieto informácie zaslali do 3. októbra 2021 na adresu strategy2030(_AT_)wikimedia.org

Chris Keating (The Land)

The Land (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Chris Keating
    • Country: Spojené kráľovstvo
    • Jazyky: En-n, Fr-1, De-1, British Sign Language-1
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Anglická Wikipédia, Meta
    • Wikimedián od: 2004
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience

On-wiki

  • Board member of Wikimedia UK from 2010-2016.
  • Roles and Responsibilities Strategy Working Group member 2018-19 (the one that originated the idea of a Movement Charter)
  • Organised the first strategy and governance training sessions for affiliate board members
  • Attendee of countless conferences, events, and trainings
Team collaboration experience I was part of the Roles and Responsibilities strategy working group, which developed the idea of a Movement Charter. This was a cross-cultural, multilingual team with a big job to do - just as the Drafting Committee will be. In this situation, I am very aware of my own privilege as a native English speaker, and take care to encourage and support others to express their views as well as contributing. I am also aware of the importance of communicating with project communities. I was one of the few working group members to take part in on-wiki discussions about the draft recommendations.

I was Chair of Wikimedia UK at a time when the Chapter was going through many changes. During my time as Chair we went through a Governance Review and implemented its findings, including making our Board much more diverse and inclusive. This was the first time a Wikimedia organisation had asked for detailed professional scrutiny of its governance. Implementing its findings needed a lot of diplomacy, tact and determination.

I have also been involved with dozens of other voluntary groups - from large charities to small volunteer committees, in areas ranging from political campaigning to medical research to the orchestras in which I play the violin.

Statement (not more than 400 words) Ako jeden z autorov pôvodných odporúčaní, ktoré viedli k Charte pohybu, naozaj chcem, aby to fungovalo. Nejde len o Chartu a Globálnu radu, ale aj o ďalšie dôležité aspekty odporúčaní, ako napríklad zriadenie regionálnych centier a decentralizácia moci s cieľom zvýšiť otvorenosť a participáciu hnutia.

Verím, že vypracovanie charty hnutia a prijatie hnutia bude veľkou výzvou. Verím, že Navrhový výbor môže byť úspešná iba vtedy, ak existuje rozsiahly a otvorený proces oslovovania komunít a založenie charty na ich potrebách a prianiach. Mám svoj názor na to, ako by to malo fungovať podrobne tu. Aby tento proces fungoval, musíme mať čo najskôr jasno v tom, ako sa zapoja komunity a ako bude prebiehať proces vývoja a ratifikácie.

Mám veľa skúseností s prácou na správe hnutia – nielen v procese stratégie. Ako predseda Wikimedia UK som v tejto Charte pomohol vyriešiť niektoré zásadné problémy so správou a zúčastnil som sa mnohých predchádzajúcich diskusií medzi komunitami (diskusie o fundraisingu a financovaní 2011-2, Superprotect, FramBan, mnohé zmeny na WMF počas posledných 10 rokov). Keďže Charta hnutia sa pozerá do budúcnosti, mám pocit, že ja môžem priniesť niektoré 'dôležité' inštitucionálne znalosti.

Verím, že Charta hnutia, a v konečnom dôsledku Globálna rada, bude v budúcnosti hrať dôležitú úlohu v našom hnutí. Ak fungujú, môže to usmerniť všetok pohyb správnym smerom. Začať môžeme riešením dlhodobých problémov nedôvery a nerovnováhy síl. Ale musí sa to urobiť správne. Verím, že môžem pomôcť nasmerovať tento projekt správnym smerom, a preto kandidujem do výboru. Ak chcete o niečom diskutovať, kontaktujte ma!

Ciell (Ciell)

Ciell (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
10 rokov rýchlo uplynie, ale vykročme v ústrety budúcnosti!
  • Osobné:
    • Meno: Ciell
    • Country: Holandsko
    • Jazyky: nl-m, en-3, de-2, fr-1
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): nl.wikipedia, Commons (Wikiúdaje)
    • Wikimedián od: 2006
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Hnutiu sa venujem od roku 2006. V tejto chvíli som správcom holandskej Wikipédie, dočasným správcom papiementskej Wikipédie, správcom Commons, agentom OTRS, správcom CN na Mete a mám niekoľko ďalších práv, ako napríklad tvorca kampaní slúžiace na hodnotenie fotografických súťaží pre Commons:Montage. Najmä ako správca CN pracujem vo veľmi rôznorodej jazykovej a kultúrnej úlohe, ktorá vedľa tejto rozmanitosti tiež vyžaduje pamätať na pozíciu a svetové vnímanie WMF pri voľbách a návrhoch, ktoré robíme pre bannery a kampane Wikimedia. Túto náročnú úlohu si veľmi užívam. V medzikultúrnych situáciách považujem za výzvu nájsť rovnováhu medzi osobou, ktorá ma osloví so žiadosťou a všeobecným sentimentom a pravidlami pre rôzne projekty.

Angažujem sa tiež v projektoch Gender Gap, LGBTI+, Accessibility a GLAM, v on-line ako aj offline spoluprácach.

Team collaboration experience Špeciálne v Stratégii som zapojený mnohými rôznymi spôsobmi od roku 2017, niekedy prekladaním a zapájaním našej komunity, aby si vytvorila názor na Strategické smerovanie 2030 (napr. nl:Wikipedia:Strategie 2030, a uverejnovaním informácií o iniciatívach WMF v našej Kaviarni, v našom hlavnom kanáli pre internú komunitnú komunikáciu. Zúčastnil som sa niekoľkých stretnutí za účelom rozvoja Strategického smerovania. V posledných mesiacoch som sa podieľal na implementácii nového Univerzálneho kódexu správania (UCoC) v našich holandských „Beleid Vriendelijk Ruimtes“, ktoré holandská pobočka (WMNL) používa na svojich podujatiach: tento koncept je momentálne prístupný na komunitné konzultovanie vo wiki organizácie. (Concepttekst nieuw Beleid Vriendelijke Ruimtes)

Zorganizoval som aj niekoľko akcií, sám alebo ako súčasť tímu, od malých stretnutí v knižniciach po viacdenné a nadnárodné akcie, ako napríklad Wiki Techstorm. Na viacerých Wikimániách (2018, 2019, 2021) som mal niekoľko menších podporných úloh. Krátky (vždy neúplný) prehľad mojich aktivít na wiki za posledných 15 rokov nájdete v holandčine tu.

Statement (not more than 400 words) Chcel by som pomôcť vytvoriť Chartu hnutia, ktorá nebude obmedzovať naše súčasné komunity, ale stanoví dôstojnú základnú líniu toho, čo sa očakáva od rôznych rolí a zodpovedností, ktoré máme. Za tie roky, čo som sa učil, sa role vyvíjajú a zodpovednosti sa menia. Preto by som chcel, aby sa Charta hnutia stala chartou jasnou, ale dostatočne flexibilnou na to, aby dokázala vynímať dodatky a zmeny, takže v skutočnosti poskytne pevný základ pre naše komunity v nasledujúcich rokoch a aj ďalej. Stala by sa časovo-nemennou chartou.

Ashioma Medi (SuperSwift)

SuperSwift (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Participation at 2019 Wiki Indaba
  • Osobné:
    • Meno: Ashioma Medi
    • Country: Nigéria, Igbo
    • Jazyky: Angličtina
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Wikipédia, Wikidáta, Commons, Wikicitáty
    • Wikimedián od: 2015
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience I've been an active contributor to the English Wikipedia since 2017 and hold the new page reviewer rights. I have contributed to articles relating to women through the women in red campaign. I started editing Wikidata in 2019. Outside of editing, I have worked in the creation of Wikimedia hubs in Nigerian Universities, where I serve as a leader and trainer in different institutions. I have also served as a judge in different contests; from the Afrocine project to the African Women in Media contest.
Team collaboration experience Actively involved in the ongoing memorandum of understanding between the Wikimedia community in Nigeria and the Nigerian National Archives. Member of the Communications Team at the 2019 Wiki Indaba. Reaching an agreement with the Ekiti State University, Nigeria to set up a Wikimedia hub in the school.
Statement (not more than 400 words) Chcel by som pomôcť vytvoriť Chartu hnutia, ktorá neobmedzuje jednotlivcov, komunity a organizácie, ale delí sa o zodpovednosť a zaisťuje spravodlivú účasť na rozhodovaní a prideľovaní zdrojov. Vďaka svojim medzikultúrnym komunikačným schopnostiam (angličtina a Igbo) môžem aktívne zapojiť anglickú komunitu a komunitu Igbo Wikimedia a posielať ich pripomienky ku Charte hnutia.

Moje skúsenosti, ako výskumného pracovníka v Inštitúte pre správu a verejnú politiku, prehĺbili moje znalosti v oblastiach správy a riadenia spoločností, organizačného manažmentu, manažmentu predstavenstva, právnych opatrení, dokumentácie a implementácie usmernení a ďalších potrebných databáz znalostí. Pomohlo mi to pri konzultácii so zodpovednými orgánmi úspešne vypracovať stanovy pre Wikimedia-Hub. Ako produktovému dizajnérovi mi moje schopnosti v oblasti projektového myslenia, kritického myslenia a strategického myslenia pomáhajú prekladať Odporúčania stratégie do štruktúr, identifikovať medzery, ktoré je potrebné vyplniť, a dokončiť práce v stanovenom čase.

Reda Kerbouche (Reda Kerbouche)

Reda Kerbouche (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Wikimedia Conference v Berlíne v r. 2018
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): French Wikipedia, Commons, Arabic Wikipedia, Tacawit wiktionary (Sysop).
    • Wikimedián od: 2010
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience I am a founding member of Wikimedians of Tamazight User Group and head of communication at Wikimedia Algeria since 2014. I am an active member of the community since 2010. I have organized and led several Wikimedia projects in the last few years. I support all communities, mostly indigenous languages. I have organized with my group several Wikimedia contests. I presented several projects at several conferences around the world about Wikimedia, in 2018 I did a small presentation about the Wikimedia movement at a UNESCO event in Tunis.

I speak French, Arabic, Russian, Tacawit, and work in English. I work for developing African and indigenous languages, in 2019 I was able to start the creation process of the Tacawit Wiktionary (the first language community to found itself on a project other than Wikipedia). I was in the organizing committees of WikiIndaba and WikiArabia. I am also a member of WikiIndaba Steering Committee and a Former member of the AffCom and I was a Candidate of The Wikimedia Foundation Board of Trustees. I represent my affiliation in the organization of the collaboration between the francophone groups of the Wikimedia movement (WikiFranca).

Team collaboration experience

I have participated in several team collaborative experiences within our movement at different topics and levels. At the organizational level of the UGs, I can say that I am a very important member for my affiliations. I organize meetings to discuss the situations and solutions that must be resolved or achieved.

My team and I are working on projects of several formats. Organization of contests, example of WLX on Commons, or lastly the contest of Kateb Maktub on WP in Arabic. I also participate in training of young and future Wikimedians in Russia, Algeria and Dubai by collaborating with different affiliations of the region. I participated in the organization of many conferences in Africa and Europe.

We made partnerships to set up educational projects such as MOOCs in Arabic, Russian and Tamazight, working with affiliates and companies in these regions.

Kdekoľvek, kde som, tak vždy začínam diskusie ku začínajúcim projektom alebo aktivítam.

Statement (not more than 400 words) My professional experience has always been related to management and leadership. I started by creating my own company working in the field of culture, then I was invited to work with large European retailers and multinational corporations from France and Sweden. in parallel with my personal projects in the cultural field. From 2019 I am working with cultural associations in Algeria collaborating with UNESCO to promote the material and immaterial heritage. I start an organization in Algeria the Citizen Inventory of Heritage where I am a co-founder and CFO. I have specialist degree and a Ph.D. in management from the University of St. Petersburg.

As an active member of the community at the international level, and with my personal experience, I know that we can do better. many affiliates cannot receive grants to meet their needs and struggle day and night to exist. The big challenge will be to find a solution to help all volunteers to do their work promoting our movement, especially where access to our resources is difficult.

More diversity in the movement, we always say that we have a diverse movement, but in fact, we still have to work on it, especially on gender and minority groups.

My biggest dream is for our movement to live in non-politics so that all peoples, countries, genders, cultures, religions live with the sole purpose of promoting free knowledge.

Iniquity (Iniquity)

Iniquity (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Iniquity
    • Country: Russia
    • Jazyky: RU-N, EN-3
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Russian Wikipedia, MediaWiki
    • Wikimedián od: 2008
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience I have been actively involved in Wikimedia Foundation projects since 2008. Was the administrator of some small wikiprojects in Russian. But most of the time I worked as a technical specialist in Russian Wikipedia. Recently I have been paying a lot of attention to the development of cool things from the Growth team in the Russian Wikipedia and try to integrate the community more strongly into the global movement.
Team collaboration experience Since 2017, I has been actively involved in promoting technical initiatives, collecting opinions and finding consensus on Russian Wikipedia. I was a member of technical teams, organizer of projects both inside and around Wikipedia. One of the last, just a project about help to beginners, which accumulates work with newcomers and features of the Growth team.
Statement (not more than 400 words)

I love when communities are intertwined. When there is no clear division between English and other Wikipedias. It seems to me that we must move towards globalization towards unification, in terms of information, of all projects. So that the projects of the Wikimedia Foundation become not separate small cells, but really one movement.

One movement is not only the people who participate in the projects, but also the information these projects provide to the readers. It should be diverse, standardized and available in all languages of the world, for all cultures. It seems to me that my knowledge of different communities, understanding of how poorly integrated communities work and what they think, will help fix these problems within the framework of the Movement Charter.

Manavpreet Kaur (Manavpreet Kaur)

Manavpreet Kaur (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Picture from a Community event
  • Osobné:
    • Meno: Manavpreet Kaur
    • Country: India
    • Jazyky: Punjabi, English, Hindi
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Wikipedia (primarily Punjabi)
    • Wikimedián od: 2014
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Started off as an editor on Punjabi Wikipedia creating content about Forensic Science. Later expanded to Hindi. As a teacher at University, I engaged my students, started planning activities, events & realising my inclination towards outreach & engagement, later moved to designing programs, initiatives and building institutional collaborations with support of other affiliate members in India. Some of the programs organized in collaboration with fellow wikimedians & regional communities are- WikiConference India 2016, Strategy Salon Patiala, 2017, Women TTT 2019, WikiGap 2019, Armenian-Indian collaboration/2019, Wiki4Women 2020, Syberthon 2020, WikiGap-Wiki4Womxn 2021 (India). I have been a resource person to- Train the Trainer 2017, Wiki Awareness Campaign Karnal 2018, Wikigraphists Bootcamp (2018 India), Train the Trainer 2018, Wiki Advanced Training 2018, Strategy Youth Salon 2019, TWLCon (2019 India).

Apart from this, I have shared my work with fellow wikimedians during Conference(s), Summit(s), training(s) and have also been a part of some panels like- Women in the Wikimedia movement for in-depth discussions on experiences, challenges and learning. I am also the Co-founder of first affiliate in India, Punjabi Wikimedians UG.

Team collaboration experience In addition to the shared details, organized a campaign, Wiki Women for Women Wellbeing 2018 bringing together 10 language communities in India with an intent to explore and promote women leadership in different languages (in India), thus helping in bridging the gender gap along with the usual accomplishment of content creation. In addition to this, with Women leads from 10 different language communities in India, organized first Women Train the Trainer program (India) in 2019. Currently supporting an education program in Regional institution with students working in 11 languages & mentors from different communities. Working with AffCom has provided me the experience of community challenges, strengths & collaborative operations.
Statement (not more than 400 words) As a Wikimedian from India, I have learned a lot from the diverse experience & expertise of various communities in India. Our content needs, movement challenges & work scenarios are quite different from other regions which necessitates active engagement in discussions that are going to shape the global movement. As someone from the under represented region in Strategic conversations, I feel responsible for sharing our experiences & thoughts to help build a pathway that caters to the needs of diverse communities. Understanding importance of voicing the regional needs and challenges, I have been an active participant of strategic discussions. As we envision to make the movement stronger & inclusive, I am committed to invest my time & knowledge to ensure together we create a Charter that addresses the gaps & is a reflection of diverse vision(s).

Dosso Djibril (Djibril016)

Djibril016 (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Profilová fotka – Djibril
  • Osobné:
    • Meno: Dosso Djibril
    • Country: Pobrežie Slonoviny
    • Jazyky: Francúzština
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): French Wikipedia, French Wikikouman, Wikidata, French Wiktionary
    • Wikimedián od: 2019
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience I have participated in three French Wikipedia trainings and online webinars. I am in the WhatsApp French Wikipedia working group in my country, Ivory Coast.
Team collaboration experience In the context of updating articles on French Wikipedia, we worked as a team during and after the training. I also have a good experience of at least five years in the use of collaborative tools.
Statement (not more than 400 words) Wikimédia je vo svete výskumu veľmi dôležitá, pretože obsahuje veľmi dôležité informácie pre žiakov, študentov, výskumných pracovníkov a učiteľov … Preto je potrebné, aby sme vynaložili všetko úsilie na spoločnom rozvoji tohto projektu, ktorý je prínosom pre celé ľudstvo. S ohľadom na to žiadam využiť svoje know-how, znalosti a všetky svoje schopnosti v prospech tohto zaujímavého projektu. Moje vlastnosti sú v dokonalom súlade s požiadavkami Návrhovej komisie tohto hnutia.

V prvom rade som informačný manažér. Mojou úlohou je poskytovať používateľom informácie, školiť ich v technike dokumentárneho výskumu a v súvislosti s ich výskumom ich nasmerovať na užitočné slovníky. Ako člen návrhovej výboru môžem výboru sprístupniť očakávania, ťažkosti a požiadavky všetkých používateľov. Za druhé, som školiteľom rôznych modulov v oblasti informačných vied a nástrojov na spoluprácu pre zvýšenie produktivity. Tieto nástroje dokonale ovládam, aby som pracoval v tíme, sledoval činnosti a stanovil termín rôznych úloh.

Nakoniec nielenže budem môcť propagovať projekty Wikimedia vo svojich sieťach, ale tiež zaškolím ďalších ľudí o veciach potrebných pre tento projektu.

Dennis Raylin Chen (Supaplex)

Supaplex (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Dennis on Wikimedia Taiwan 10 Anniversary Conference
  • Osobné:
    • Meno: Dennis Raylin Chen
    • Country: Taiwan
    • Jazyky: Taiwan Mandarin (Zh-N), Taiwanese Hokkien (Nan-N), English (EN-3), Bahasa Indonesia, (Id-1), German (De-1), Taiwanese Hakka (Hak-1)
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Zhwiki, Enwiki, Wikidata, Commons
    • Wikimedián od: 2006
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience

I started contributing to Wikipedia in 2006, when Wikipedia was an early example of a Web 2.0 site.

Wikipedia brings together a large number of people from different backgrounds to write articles on the scope of human knowledge that is less included in encyclopedias and textbooks. This open knowledge project has encouraged people like me to participate more deeply..

In 2010, I started to participate in community activities in Taipei, and held a few quarterly gatherings to promote the revival of the formerly inactive local chapter of Wikimedia Taiwan.

For people who know the story of the Taiwanese Wikimedia community, they know that Wikimedia Taiwan was successfully revived particularly due to the Taiwanese aborigines which belong to the Austronesian languages group. We assist them in bringing the incubator to an official Wikipedia site.

Team collaboration experience

I am the board member of Wikimedia Taiwan and served as the board supervisor.

I co-organized a program track at the COSCUP, which is a large open source conference in Taiwan,.together with Wikidata and OpenStreetMap.

About the community, I mainly organize the OpenStreetMap x Wikidata monthly gathering in Taipei. OpenStreetMap and the Wikidata Taiwan community participate in the local promotion and data maintenance of these two projects.

Statement (not more than 400 words)

Although speaking Austronesian languages in Taiwan will have a better international recognition, because according to scholars, Taiwan is considered to be the birthplace of the Austronesian languages. However, it is still not widely recognized that there is not only Taiwanese Chinese in Taiwan, but also other Chinese languages, such as Taiwanese and Hakka.

Through the Movement Charter, I hope to preserve the underrepresented languages in Taiwan and other minority languages that need to be protected, And to preserve the digital world through an international Wikimedia Movement.

Ian Ramjohn (Guettarda)

Guettarda (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
At the Wiki Education Foundation All Staff meeting in San Francisco, July 2021
  • Osobné:
    • Meno: Ian Ramjohn
    • Country: Trinidad and Tobago — United States
    • Jazyky: en-n, Trinidadian Creole-n
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): en.wikipedia (commons, wikidata)
    • Wikimedián od: 2004
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience I am a founding member of Wikimedians of the Caribbean User Group, and serve as part of the leadership team. Since the group's formation at WikiConference North America in 2018, I have helped organise and lead our events, including recruiting a noted artist and cultural activist to take part in WikiCari Fest 2020. I have been a staff member (as User:Ian (Wiki Ed)) at the Wiki Education Foundation since 2014 where I have supported tens of thousands of new editors (10–14,000 each year) as they navigate making their first contributions to Wikipedia and using the Wiki Education Dashboard (the 'older sister' of the Programs & Events Dashboard). I co-authored our Wikidata training modules in 2019. I have been an active Wikipedia editor since 2004, an administrator on the English Wikipedia since 2005 where I have contributed Featured Articles, Featured Lists and Good Articles.
Team collaboration experience I work in a very collaborative environment at Wiki Education. We are a small organisation where everyone works closely together to get things done. In our work with university instructors and student editors (our Wikipedia Student Program) I work very closely with colleagues on a daily basis. In my role in our Scholars & Scientists Program where we train faculty and professionals to edit Wikidata and Wikipedia, I collaborate with colleagues to run these course. Our procedures for writing our annual plans, annual reports and strategic plans are collaborative, and I work closely with my colleagues to edit blog posts and other communications and to co-author a chapter in the recent Wikipedia @ 20 book.

Prior to this, I worked for a decade as an instructor in higher education; shepherding classes of undergraduates through semester-long courses, coordinating with other instructors, teaching assistants, and lab prep staff, requires a team that collaborates effectively, week after week. Before that, I worked in environmental consulting. Designing, collecting, and analysing field survey data, and working with my colleagues to get reports written, delivered to clients, and getting revisions done in response to their feedback required considerable collaborative team work.

Statement (not more than 400 words) I am an active content contributor to the English Wikipedia, our largest and oldest community. While no one person can speak for a community that large and diverse, I can speak from it. As a 17-year contributor and admin, I’m an insider, but as a non-white person, a citizen of the Global South who showed up because I wanted the chance to tell our stories and challenge the top-down process of knowledge creation, I am also an outsider. Having directly supported more new editors than anyone else in the movement, I have a sense of their needs and the issues they experience.

I've chosen to use my social capital to be heard in places where newcomers pushing for equity are likely to either be overwhelmed or ignored. I have pushed back against Wikipedia's colonised bones, and worked to help empower others to work for equity. I have collaborated with people making huge strides to bring historically excluded groups into our mission.

The people chosen to draft the Movement Charter should understand the need to balance the interests of the large communities with the needs of the small groups, especially those who have been historically excluded. They must also be willing to listen to what people within the community have to say, understanding that the collective wisdom of the community, there are always better ideas than any individual might bring.

I have a sense of the breadth of what exists in our movement. I have worked on large projects like the English Wikipedia, and collaborated to help develop small ones like WikiSpore. I have experience with an organisation with a formal governance structure and paid staff that obtains the majority of its funding from funders outside WMF, and one with a more informal structure run with no budget gives me an understanding of some of the contrasts among affiliates.

I am a good writer and a better editor. I am an effective and experienced cross-cultural communicator. I have experience building systems of support that helped Wiki Education go from supporting 2,747 students with two dedicated half-time staffers in Fall of 2014 to supporting 6,820 students in Fall 2020 with one dedicated staffer (me). I have experience with policy development on en.wp; one of my first major forays was an (unsuccessful) attempt to standardise Era notation in 2005.

These skills and experiences should help me draft effective and efficient procedures.

Josh Lim (Sky Harbor)

Sky Harbor (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Portrait taken at WikiConference North America 2018 in Columbus, Ohio. (NOTE: I actually no longer wear glasses; I don't have proper portraits yet of me without them on.)
  • Osobné:
    • Meno: Josh Lim
    • Country: Philippines / United States
    • Jazyky: en-N, tl-N, es-3, pl-2, zh-2, fr-1, he-1, ja-1
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Tagalog Wikipedia, English Wikipedia, Spanish Wikipedia, English Wikivoyage, Commons, Meta
    • Wikimedián od: Apríl 7, 2005
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience

For the last sixteen years I have played several roles in growing and supporting the Wikimedia movement in the Philippines and the local community that anchors it, as well as the global Wikimedia community at large. These include:

  • Growing Wikimedia affiliates throughout Asia and the world both as a former member of the Affiliations Committee, of which I was proud to serve between 2013 and 2016, and in my involvement with Wikimedia Philippines. The Wikipedia Asian Month, of which I was part of the organizing team in 2015, 2016 and 2017, is the crowning achievement of this work.

* Organizing the Philippine Wikimedia community into a coherent group of people, which led to the founding of Wikimedia Philippines in 2010. Between 2010 and 2016, the organization was responsible for significantly expanding the reach of the Wikimedia projects in the Philippines, including significant inroads in content, outreach and the growth of our community and volunteers. Today, as the Wiki Society of the Philippines, we continue to work with various stakeholders to improve quality of access to Wikidata in the country, as well as encouraging documentation of historical sites in the Philippines and combatting disinformation on the Wikimedia projects online and offline. This has also parlayed into activities outside the Philippines, such as building the Cite Unseen bias checker tool. * Giving at least three editing workshops to members and non-members of WikiProject Never Again, and have played an active role in supervising our growing number of Wikipedians-to-be to ensure that they are properly editing Wikipedia while also preserving the accuracy, neutrality and rigor of our articles on Philippine history and politics, both in Tagalog/Filipino and English. I was also instrumental in developing Southeast Asia's first Wikipedian in Residence program at the Bantayog ng mga Bayani.

I have also spoken at various conferences and fora, internal and external, about the Filipino Wikimedia community and the Wikimedia projects, including at Wikimania, the Wikimedia Hackathon, Open Source Bridge, AlterConf, CredCon and FOSSASIA. My work in the movement has also been covered by both the local and international press, with mentions in The Guardian, FHM, CNN and Scout Magazine, among others.

Aside from my work in the Philippines, I am actively involved in the activities of the Wikimedians of Los Angeles user group, as I currently live in Los Angeles. As part of that group, we're working to grow the community while pursuing impactful events and outreach in Los Angeles and throughout Southern California.

Team collaboration experience I have made community and collaboration the center of my volunteer work and my professional career over the last sixteen years. Many of the activities we've done in the Philippines were inherently collaborative in nature. For example, our work with WikiProject Never Again was only made possible with the complex work of bringing Wikimedians, external partners, volunteers and interested persons together to build a lasting project. Having worked as well in the movement for as long as I have, both in building things like Cite Unseen and the ESEAP Hub, and in working with the Affiliations Committee, I have come to have a deep respect for the need to have everything built collaboratively, in pairs or large groups, whether it be working on solutions to the hardest issues of our time or just finding easier ways for people to communicate and share knowledge.

These lessons on collaboration that were gleaned through the Wikimedian experience were also instrumental in my professional life. Working for DeviantArt, I've come to use what I've learned in the movement to help develop the kinds of activities we should do for our users, or to help inform major decisions that we should make in terms of how we ought to approach the site's development. Working with a team of eight other people, we've had several successes in terms of contests and other community campaigns that we've run on-site, with this extending to external partnerships as well that have led to successes like our campaign on mental health awarness, our annual Holiday Card Project, and more recently our endeavors to celebrate our global diversity through thoughtfully-executed campaigns that showcase our shared common heritage.

I strongly believe that when it comes to collaboration, it is important to be able to both talk and to likewise be a quiet observer when the time calls for it. Although I've become more quiet in the movement over the last few years, ultimately collaboration requires giving way. Participating in community discussions across three continents (in Asia, Europe and North America), both online and offline and in formal and informal settings, is part and parcel of that experience.

Statement (not more than 400 words) The Wikimedia movement deserves, more than ever, to have a definitive statement of our values. I have advocated for much of my time as a Wikimedian a movement-wide document that encapsulates what we stand for, and now that we're at the cusp of having a Movement Charter, I strongly believe we need to have people who have broad-based, deeply-informed and well-grounded experience in working with communities, partners and individuals to best encapsulate what it is we hold dear.

I don't take the work of the Drafting Committee lightly, and I intend to ensure that Wikimedians will be more than adequately represented as we finally put to paper what it is we stand for. I look forward to bringing the lessons I've learned from both the movement and outside it, coupled with my own life experience as someone who has worked with and is familiar with the Wikimedia movement on three continents, to the table: a table that we need to be as representative as possible of our movement's diversity, experience and expertise.

More than ever, it's important that the ones who will set up our movement for success, first with the Movement Charter and then the Global Council, be from a broad base of our community, able to interact with as many people as possible and capable of representing the broadest of opinions in as concise a manner. I look forward to helping steer the important work of this Committee to help us move forward as a movement towards a more balanced, just and representative future: one where everyone, no matter where they're from or what languages they speak or what projects they serve, are adequately represented. The work won't be easy, but I look forward to committing to it should I be called to serve.

On a parting note, please feel free to leave me a message should you have any questions or concerns, and thank you so much for your time.

Adi Purnama (Rtnf)

Rtnf (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
The rayleigh scattering phenomenon due to beam of sunlight, passing through water surface. The color contrast of this photograph is amplified by using RawTherapee image processing software. We can see the beam is having the bluish color when it passed through the water surface, and the color is changing gradually into the reddish color when it goes deeper in the water.
  • Osobné:
    • Meno: Adi Purnama
    • Country: Indonézia
    • Jazyky: Indonézsky jazyk, Angličtina
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Wikidáta, Indonézska Wikipédia, Indonézsky Wikislovník, Indonézske Wikiknihy
    • Wikimedián od: 2021
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Just a newcomer contributor who occasionally chats on several Wikimedia-related Telegram group and participated in several Wikimedia Online Meeting (ESEAP, Movement Charter, Universal Code of Conduct)
Team collaboration experience I'm already involved with several social/tech movement outside Wikimedia before. For example: Knowledge Management Research Group: Pustaka , [:https://pustaka.miraheze.org/wiki/Tempat-Tempat Tempat Tempat Project] , usaha.click, and [://wiki.osmfoundation.org/wiki/Main_Page OpenStreetMap Foundation]. Inside Wikimedia, i and several fellow participants at Indonesian Wikidata Datathon 2021 founded Komunitas Wikidata Indonesia (Indonesian Wikidata Community) to coordinate our effort. We work together to improve Wikidata items related to Indonesian topics in general. In addition, we also focus on translating other Wikidata items into Indonesian language.
Statement (not more than 400 words) Najväčšou silnou stránkou Wikimedia je talent, odhodlanie a integrita jej členov. Mali by sme vziať do úvahy rozmanitosť ľudí v našich komunitách vrátane našich konkrétnych záujmov, motivácií a príspevkov. Niektorí z nás píšu články. Niektorí z nás vyvíjajú softvér. Niektorí z nás darujú peniaze, čas alebo odborné znalosti. Niektoré údaje, zdroje alebo médiá. Niektorí organizujú akcie, obhajujú reformu autorského zákona alebo remixujú umelecké diela. Niektorí sú komunitnými organizátormi, pedagógmi alebo redaktormi. Niektorí z nás robia to všetko a ešte viac. To, čo nás spája, nie je to, čo robíme, ale prečo to robíme. Všetci sme súčasťou tohto hnutia, pretože zdieľame presvedčenie, že slobodné znalosti robia svet lepším miestom. Každý si zaslúži ľahký prístup k znalostiam. A každý človek by mal mať možnosť podieľať sa na zostavovaní a zdieľaní svojich znalostí.

K tou, by sme mali zhromaždené sumár všetkých znalostí, sme ešte ďaleko. Väčšina obsahu, ktorý sme vytvorili, je vo forme dlhých lexikónových článkov a fotografií, ktoré zanedbávajú mnoho ďalších typov znalostí. Naše súčasné komunity neodrážajú rozmanitosť ľudskej populácie. Tento nedostatok zastúpenia a rozmanitosti viedol k nedostatkom znalostí a systematickým predsudkom. Čitatelia často pochybujú o spoľahlivosti obsahu, ktorý sme vytvorili, najmä preto, že nie je presný, komplexný ani neutrálny alebo nerozumie tomu, ako sa a kým sa obsah vytvára.

The low barrier for entry from our early years has now become insurmountable for many newcomers. Some communities, cultures, and minorities have suffered from this exclusion more than others. Toxic behaviors and harassment have had a negative impact on participation in our projects. Other types of contribution beyond editing aren't recognized as equally valueable, and the structures of our movement are often opaque or centralized, with high barriers to entry. We even should change and innovate our services before it was too late. Many readers now expect multimedia formats beyond text and images. People want content that is real-time, visual and that support social sharing and conversation.

Mali by sme sa zaoberať všetkým týmto problémami, aby sme mohli zlepšiť svoje hnutie. Verím v to, že tieto problémy by mohla vyriešiť Charta hnutia.

Ndahiro Derrick (Ndahiro derrick)

Ndahiro derrick (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Ndahiro Derrick
    • Country: Rwanda
    • Jazyky: Angličtina, Rwandština
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Wikipédia (rw.wikipedia,rn.wikipedia & Eng.wikipedia), Wiki Commons
    • Wikimedián od: 2019
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience A founder of the Wikimedia User Group in Rwanda, a jury coordinator for Wiki Loves Monuments international organizing team and a member of the regional grants committe for Middle East & Africa.
Team collaboration experience
Statement (not more than 400 words)

I am a Rwandan wikimedian and the Founder of Wikimedia User Group Rwanda and a volunteer in the User Group in Uganda, I edit English, Kinyarwanda and kirundi Wikipedias, Wikivoyage, english Wikiqoute and Wikimedia Commons, since 2019, I have participated in Wiki Loves Monuments,Wiki Loves Africa,Wiki Loves Folklore,Wikigap,Wiki Loves Earth and Wiki4Refugees both in Uganda as a contestant where i made it among winners and in Rwanda as the coordinator, Besides that, I also train newbies from Rwanda,Burundi as a way of recruiting more people in the movement but also pay back to the Wikimedia User Group Uganda, who introduced me and mentored me throughout to the wikimedia movement.

Besides the above, I also create and improve content on english,kinyarwanda and kirundi wikipedias,something i wont hesistate to call my passion. I believe that team work,mentorship and passion are essential to achieve a collective goal, therefore having a full conviction in possessing the above essentials,I believe they will help me to serve in the wikimedia Movemenent under the movement Charter's Drafting Committee and representing East Africa.

One, by engaging every movement Charter's Drafting committe member through listening to their views,without judging,and creating a leveled ground by mainstreaming gender in all operations ,to fight against systematic discrimination of women in the decision making processes.

Am a quick learner,enthusiastic and reliable ,I believe in team work and change creation therefore ,The committee having me as part of them,will enhance team work,commitment and realiability not forgetting represetantion of East Africa on the committee

Abel L Mbula (BamLifa)

BamLifa (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Abel L Mbula
    • Country: Konžská demokratická republika
    • Jazyky: French-N, English-3
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Wikipédia, Wikiúdaje
    • Wikimedián od: 2015
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Spoluzakladateľ Wikimedians of DRCongo User Group (Skupina používateľov Wikimediáni Konžskej demokratickej republiky), organizujem akcie podobné Wikimedie (napr. školenia, hackathony, editathony ...) väčšinou vo frankofónnej komunite.
Team collaboration experience Väčšinou pracujem s ostatnými wikimediánmi na kontinente, aby som vytvoril povedomie o wikimedických projektoch. V rámci nášej skupiny používateľov spolupracujeme aj na realizácii projektov, pretože žijeme v rôznych mestách.
Statement (not more than 400 words) Od roku 2018 sme tvrdo pracovali na tom, aby sme si premysleli, ako by malo naše hnutie vyzerať v roku 2030. Dnes má Wikipédia 20 rokov a od Wikimedia 2030 nás delí iba 9 rokov. Vzhľadom na množstvo práce, ktorú je ešte potrebné urobiť, nám už nezostáva veľa rokov, aby sme uvítali rok 2030. Potrebujeme teda ľudí s trochou znalosti Stratégie hnutia, ktorí sú dostupný a pomôžu nám posunúť sa ďalej v implementačnej fáze. Bol som zapojený do procesu Stratégie ako organizátor salónov (v Konžskej demokratickej republike) a účastník (vo Východnej Afrike, Ugande). Vďaka tomu som veľmi vhodný do Návrhového výboru Charty hnutia.

James Hare (Harej)

Harej (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: James Hare
    • Country: USA
    • Jazyky: en-N, fr-1
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Wikidáta, Anglicka Wikipédia
    • Wikimedián od: 2004
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Volunteering since 2004 in a number of capacities, including individual content and technical contributions (mainly bots). I have also worked on behalf of Wikimedia affiliates to plan outreach and training programs, including Wikimania 2012, and I have also run those kinds of programs as a representative of a partner institution. More information is available on my user page.
Team collaboration experience I have worked with volunteer and hybrid volunteer–professional teams to organize events as large as over 1,000 people, run affiliate boards, plan events both large and small, build and maintain relationships with partners, and develop software collaboratively with the communities as a Wikimedia Foundation staffer. I served on the boards of two affiliates, Wikimedia District of Columbia (2011-2018) and Wiki Project Med (2017). I also was briefly on a Wikimedia Foundation conference grants committee and I served as a facilitator for the 2014 affiliate-selected board seat process.
Statement (not more than 400 words) Som súčasťou Wikimedie už veľmi dlho. Pamätám si časy, keď bola Wikipédia radikálnym experimentom, ktorý nikto nebral vážne. Ale aj tak sme pokračovali. O dvadsať rokov neskôr je Wikipédia považovaná za jednu z posledných bášt spoľahlivých, nestranných informácií. Považujem to za obrovské zlyhanie našej spoločnosti v tom, aby tento druh práce brala vážne ako prioritu, ale aj za dôkaz sily pre odolnosť hnutia Wikimedie. Hnutie, ktoré je organický postavené na spoločnej viere v dôležitosť pre zdieľanie informácií. Hnutie, kde sa na spoluzúčastní nemusíte formálne pripojiť k klubu.

S Chartou hnutia stojíme pred výzvou vyvinúť rámec správy a riadenia hnutia Wikimédie. Decentralizované hnutie, ktoré vždy odolávalo väčšine foriem konsolidácie a hierarchizácie. Toto je vlastnosť nášho hnutia, nie je to chyba. Ale bez formálne uznaného orgánu, akým je Globálna rada, stojíme tvárou v tvár rôznym roztrúseným mocenským štruktúram, ktoré uprednostňujú dobre organizovaných a dobre financovaných členov. V praxi to znamená, že napriek tomu, že nadácia vynakladá milióny dolárov na zlepšenie vzťahov s komunitou, dobrovoľníci majú pocit, že nad činnosťou nadácie Wikimedia Foundation nemajú žiadnu kontrolu. Systém môže nejako fungovať, ale presvedčenie, že nefunguje, bude pretrvávať.

If the movement charter drafting committee is successful, it will create a new polity that has been sorely missing: the organized counter-voice to the Wikimedia Foundation. Even with the best intentions, the current arrangement, with a few large organizations and many poorly organized volunteer communities, will inevitably produce conflict. There are sincere disagreements over what should be prioritized and why, and given how spending power is allocated, people will perceive the process to be unfair. And I honestly don’t think corporate hierarchies like the Foundation’s scale well to movements like ours; this is reflected in the velocity at which the Wikimedia Foundation makes improvements to the projects.

I consider these the top three priorities for the movement charter:

  • Build legitimacy in the process and institution by establishing clear and explicit power arrangements;
  • Empower the everyday and occasional Wikimedians to have say in the decisions made by movement-funded actors;
  • Help movement-funded organizations like the Wikimedia Foundation scale management and oversight of their work to the hundreds of language communities, sister projects, affiliates, and so on.

Anne Clin (Risker)

Risker (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Anne Clin
    • Country: Kanada
    • Jazyky: En-N, Fr-2
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Anglická Wikipédia, Meta
    • Wikimedián od: 2005
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience

Current:

  • Member of Wikimedia Communications Committee. Although not formally a part of this role, I frequently participate in media and other interviews
  • Advisor to Toolhub project
  • Volunteer Response Team (formerly OTRS), mainly in English Wikipedia Oversight and CheckUser queues
  • Administrator, CheckUser and Oversighter on English Wikipedia

Recent:

  • Member of Roles & Responsibilities Strategy 2030 team
  • Member of Funds Dissemination Committee for 5 years, chair for one year

Historical:

  • Member of English Wikipedia Arbitration Committee for 5 years. During this period, worked closely with WMF to develop multiple programs and projects that benefit all community members, including but not limited to development of what is now the Trust & Safety team, the Legal Fees Assistance Program, and processes to assist editors who are being harassed off-wiki.
  • Creator of "Risker's checklist", now routinely incorporated into developer processes for MediaWiki software
  • Member of Elections Committee in 2013, facilitating the first multiple-role election (Board, FDC and FDC Ombud). Advisor to this committee in 2015.

Other:

  • Frequent attendee at Wikimania, Wikimedia Conference, Wikiconference North America; presenter at multiple events on a wide range of topics.
Team collaboration experience Most of the committees and teams I have worked with have been highly collaborative. Of particular note is the work of the Roles & Responsibilities strategy team, the FDC, and the Arbitration Committee, whose success was dependent on collaborative work. Although less visible, there is also significant collaboration amongst both the local and global CheckUser group; and as part of the Arbitration Committee and later as an oversighter, I have worked with local oversighters to create and maintain a highly collaborative and mutually supportive environment.
Statement (not more than 400 words) Moje osobné pozadie je odlišné od mnohých iných kandidátov. Vždy som sa videl predovšetkým ako redaktor so záujmom o globálne organizačné aspekty hnutia Wikimedie a nie ako člen konkrétnej skupiny. Som Wikimédianom viac ako 16 rokov a získal som široké spektrum skúseností na miestnej i globálnej úrovni. Poznám mnoho historických udalostí, ktoré v priebehu rokov ovplyvnili vývoj Hnutia a dobre rozumiem citlivosti rôznych častí Hnutia.

Som si vedomý toho, že nebude možné, aby tento Návrhový výbor splnil všetky očakávania svojich členov, nieto ešte očakávania všetkých členov hnutia; Verím však, že spoločnou spoluprácou môžeme dosiahnuť rovnováhu, ktorú akceptuje naše široké globálne spoločenstvo.

Pevne verím, že jednotlivé projekty (Wikipédia, Commons, Wikiúdaje, Wikizdroje a mnoho ďalších „sesterských“ projektov) sú jadrom hnutia a že infraštruktúra hnutia musí byť navrhnutá tak, aby pomohla týmto projektom rásť a rozvíjať sa zdravým spôsobom. Nie som a nikdy som ani nebol členom žiadnej z pridružených organizácií Wikimedie, ale moja práca na FDC a na Strategickom projekte 2030 mi priniesla hlboký a trvalý rešpekt k týmto organizáciám a ich hodnote pre hnutie ako celok, pretože sú dôležitými aspektami infraštruktúry na podporu projektov.

Anupam Dutta (Anupamdutta73)

Anupamdutta73 (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Anupam Dutta
    • Country: India
    • Jazyky: Bengali, English, Hindi-2, German-2
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Bengálska Wikipédia, Anglická Wikipédia, Wikidáta, Wikimedia Commons
    • Wikimedián od: Február, 2020
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Contributing to Bengali Wikipedia, mainly by translating articles from English Wikipedia ; Editing articles in Bengali, English and other languages ; Contributing pictures in Wikimedia Commons; Sometimes I edit Wikidata and other Wikimedia projects.
Team collaboration experience Served as Secretary and President of Rotaract Club of Tollygunge (under Rotary Club of Tollygunge)
Statement (not more than 400 words) Chcel by byť súčasťou historického hnutia tým, že bude spolupracovať so všetkými zainteresovanými wikipédistami a vytvorí sa návrh, ktorý bude slúžiť ako „referencia“ pre všetkých Wikipedistov. Zároveň by mal byť dostatočne flexibilný, aby bol aj nadčasový.

Irvin Sto. Tomas (Filipinayzd)

Filipinayzd (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Rýchle rozprávanie na Wikimedia+Education Conference 2019
  • Osobné:
    • Meno: Irvin Sto. Tomas
    • Country: Filipíny
    • Jazyky: bcl-N, tl-4, en-3
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Bikol Wikipádia, viaceré jazyky, Commons, Meta, Inkubátor
    • Wikimedián od: 2006
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience In my leadership role, I actively represented PhilWiki Community and presented at the Wikimedia Conference (2017-2018) and Wikimedia Summit (2019), Wikimedia+Education Conference (2019), ESEAP Conference (2019), and the Global Conversations (2020). As a community coordinator and organizer, I represented and served as a presenter at the Philippine WikiConference (2012-2013). Currently, I am the Board Treasurer and the committee chair in GLAM and Education. Prior to this, I have served as a community coordinator (2012-15; 2015-2017), and chairman/president of PhilWiki Community (2018-2020).

As a project lead, I implemented different campaigns including WikiGap Campaign in the Philippines (2019-2020), Wiki Loves Monuments in the Philippines (2018-2020), Wiki Takes the City (2012 and 2015/16), and the Community celebration of the 20th year of Wikipedia (2020) in Naga City, and Bikol Wikipedia's 1st (2008), 5th (2012), 10th (2017) and 13th year (2020).

In the advocacy campaign, I was invited and talked in various fora promoting the activities of the organization and answering relevant issues related to Wikipedia and the Wikimedia movement. Among these engagements are: at the Bicol Region Librarians Council (BRLC)'s Regional Conference on Reinventing Library Management in the 21st Century (2012), Boses ni Lolo guest Wikipedian on DWRN 657khz (2015) and DWRJ 96.1 (2016), Ini An Totoo DWOK 97.5 TV program on the Mother Tongue-based Multilingual Education policy under the K-12 Curriculum of the Department of Education (DepEd) and Wikimedia Movement (2019), Language Month episode of Abogado Juan "Hapot mo, Simbag ko" on Home Radio 95.1 (2020), WikiGAP: Closing the Digital Gender Gap discussion sponsored by Developh Community (2021), and Wiki Loves Earth and Wikimedia Commons Workshop at the Pagkarahay Art Festival (2021).

I am most active on my local Wikipedia and spend some of my time contributing on Commons and Incubator. I used to be an admin on Bikol Wikipedia and on Bikol Wiktionary. Currently, I am working on Bikol Wikisource and Rinconada Bikol Wikipedia.

Team collaboration experience I am actively involved in various collaborations on and offline in different capacity. As a project team member, I served as the event manager of Wiki Loves Earth in the Philippines (2018-2020). I also served as a final jury in Wiki Loves Monuments in Armenia (2020), and Wiki Loves Earth in Armenia (2020), and the local coordinator of WPWP Campaign (2020) and Wikipedia Asian Month (2018-2020) on Bikol Wikipedia. In 2018, I was part of the communications committee of the ESEAP Conference held in Bali, Indonesia.

As a mentor and volunteer, I taught new editors and participants at workshops such as at the Open Web Day - University of Nueva Caceres (2013), Rinconada Bikol Wikipedia Edit-a-thon (2016) held at Iriga City Public Library, WikiTutorial (2018) held at Central Bicol State University of Agriculture, a teacher's training workshop of Department of Education - Division of Catanduanes (2019), and WPWP in the Philippines at CBSUA (2021).

As a participant, I am proud to have finished 6th over-all in the WikiGap Challenge (2020), and to be recognized among the participants as "meritevoli di menzione" at the Wikipedia 20 concorso di testi poetici by WikiDonne. Together with other global community leaders, I participated in the 2019 Training of Trainers which developed my organizing and leadership skills. Recently, I have been an active participant in the Wiki Loves Art mural painting activities of PhilWiki Community in partnership with Kintab Artists Group promoting Wikimedia and Wikipedia in Education at different public schools and a state university.

Statement (not more than 400 words) ESEAP has to have representation in the drafting of the Movement Charter. Being deeply involved in the movement for quite some time now, I believe I have something to share. To be part of a diverse, and vibrant pool of passionate advocates of free knowledge, is one great opportunity and challenge.

Alvonte (Alvonte)

Alvonte (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Alvonte
    • Country: China
    • Jazyky: Chinese-N, English-5, Spanish-1, French-1
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Chinese Wikisource, Chinese Wikipedia, English Wikipedia, Meta, Wikidata
    • Wikimedián od: 2010
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience

I have significant experience with Wikimedia projects since 2010, I am:

  • One of the core coordinators of Asian Month for the last several rounds.
  • Member of ESEAP, participated in the 2019 Summit which leads to further regional coordinated effort.

Various on-wiki experience under a former account:

  • Has over 25,000 edits, with less than 50% on any singular site.
  • Was an administrator of a Wikimedia project, and a bot operator on multiple wikis.
  • Was a member of the Volunteer Response Team.
  • Contributed to the development of software on Phabricator.
Team collaboration experience

I have collaborated with all kinds of different teams at various stages off-wiki, including but not limited to:

  • Co-chaired a tech conference with a couple of hundreds attendees, primarily responsible for cross-team collaboration with various sponsors. In addition, I drafted and was the point of contact for the Code of Conduct there.
  • Served as an administrator of an online scientific education platform for students.
  • Organized/coached teams for competitions with members from various countries across the world.
  • Agile/Scrum-coached a team of software developers, and mentored several engineers at different stages.
  • Received design thinking training at d.school. Coached and administered the process at various projects.
Statement (not more than 400 words) Fear, uncertainty and doubt is born out of ignorance. To combat the increasing tribalism and hostility, we must hold dear the values every one of us believe in, all human knowledge must be free and accessible. Wikimedia is not doing nearly enough. Our movement is crucial, a comprehensive un-biased repository of information is essential to combat hate and promote global understanding. Mutual understanding between different people is the cornerstone of a safer, and more sustainable world. We must do more.

I dreamed of a world that belongs to everyone, where every one of us could be anywhere, love anyone, and fear nothing. It would not be possible without increased understanding, without free, accessible knowledge. and I sincerely hope Wikimedia can play a more significant role in combating knowledge inequality worldwide. I hope that Wikimedia would place more value in non-English contributions and provide much more support to non-English contributors. It's never going to be an easy job, but that's what we set out to do. I hope that all of our projects could provide an easier channel for potential editors who are simply not so well-versed in English communication. I hope that many of the disappearing cultural traditions could find their place here, even though our children and children's children will grow up following the brand new traditions of some hyper digitalized world with facebook, twitter, Snapchat, TikTok, crypto, NFT, and a lot more to come. They can at least read about the ways we have lived. I hope that we could one day, realize the dream that Babylon never managed to achieve, where Wikimedia projects will be the lighthouse that stand for our generation and the many generations to come.

Our work is important, and more must be done.

P. S.: I did not think about running initially, but seeing the enthusiasm from the encouraging emails and messages, I feel obliged to at least try. I'm inclined to use a new account since I believe that is the best way for me to contribute onward. Email me if you have any thoughts.

Ad Huikeshoven (Ad Huikeshoven)

Ad Huikeshoven (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Ad Huikeshoven
  • Osobné:
    • Meno: Ad Huikeshoven
    • Country:  Netherlands
    • Jazyky: Dutch, English
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Dutch Wikipedia, Meta
    • Wikimedián od: 2005
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience

Experience in the Wikimedia movement: Online:

  • Sixteen years of experience co-writing articles for the Dutch-language Wikipedia, uploading photos to Commons, and collaboration on meta, and so on.
  • In 2019, I facilitated the discussion of Discussion Tools on the Dutch Wikipedia. As a result, the Dutch Wikipedia became one of four pilot wikis on which Discussion Tools (reply tool) were tested.
  • In 2021, I led the implementation of the Newcomer features (Growth team features) in the Dutch Wikipedia. I recruited testers and mentors. The result of test work is that these new features became available to newcomers by default on September 1.

Offline:

  • Member of the Audit Committee of the Board of Trustees of the Wikimedia Foundation (2007 - 2012).
  • Organizer of the Wikimedia Conference Netherlands 2011 and attended almost all Wikimedia conferences in the Netherlands.
  • Board member Wikimedia Nederland 2012 – 2016. In 2012, as treasurer, I helped Wikimedia Netherlands to professionalize by ensuring timely and reliable accountability reports, and timely and substantiated annual plans and budgets.

Familiarity with the Wikimedia movement strategy:

  • Active participant at http://strategy.wikimedia.org in 2009
  • Participated in Movement Strategy process since 2017, attended many Global Conversations
  • Participated in Chapter/Wikimedia Conferences in Berlin (2009, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016) and Milan (2013).
  • Participated in Wikimania Haifa 2011, Hong Kong 2013, London 2014, Cíudad Mexico 2015, Esino Lario 2016, Stockholm 2019, Remo 2021
  • Participated in Wikimedia Hackathon Vienna 2018
Team collaboration experience

Experience with team collaboration:

  • In my day-to-day work, I have experience as a project leader of teams of ten to twenty people, I have experience as a product owner in a scrum team, I am a member of a team of financial-economic advisors, and I collaborate in various departmental and interdepartmental working groups.
  • In 2013, I organized and led a meeting on Virtual Friendly Spaces at Wikimania Hong Kong
  • In 2019, I facilitated the Talk Pages Project on the Dutch Wikipedia. As a result, the Dutch Wikipedia became one of four pilot wikis on which the discussion tools (particularly the response function) were tested.
  • In 2019, I was an election facilitator for the so-called Affiliate Selected Board Seats. I took the initiative to draft a new resolution and worked with the team to develop it into a final version that the Affiliates could agree on. The Election Facilitators team consisted of people from three different continents and we were able to recruit candidates from all continents. In the end, two women were selected, perhaps in response to my repeated call for women to become candidates.
Statement (not more than 400 words) Imagine a world in which all editors of Wikimedia projects are happy, and have found balance in their lives. The reality here and now is different. You are addicted to editing one or more of the Wikimedia projects. It's not your fault nor are you to blame that you're addicted: it's quieting the pain of a childhood trauma.

The Wikimedia Foundation shamelessly exploits the fruits of your unpaid volunteerism. You put so much time into it that it comes at the expense of caring for your family, your friends, your job or your school. In case you are financially independent or retired, you are free to spend all your time as you wish - if you do not forget to drink, eat and sleep on time. As long as you are not yet financially independent, you could expect the Wikimedia movement to look after you and provide guidance and support where you need it most.

The Charter for the Wikimedia Movement is the place to establish the rights of unpaid volunteers. I want to work to ensure that locally, in all countries, there is professional support for local volunteers in their own language, which meets the local needs of those volunteers. This includes translation to (and from) local languages of (news) reports about the Wikimedia projects, localization of templates and gadgets, organization of community activities, and what you need to become happy, and find balance in your life.

Chcel by som pomôcť s napísaním textu, ktorý podporujú komunity. Verím, že to musí byť cez komunitné konzultácie prostredníctvom iteračných fáz. Výbor bude pracovať v niekoľkých kolách na vypracovaní textov a zhromažďovaní spätnej väzby od komunít – a ďalších zainteresovaných strán. Budem pracovať na tom, aby bol tento proces otvorených konzultácií založený na konsenzuálnych rozhodnutiach. V jednotlivých kolách spätnej väzby môže ktokoľvek namietať proti častiam textu. Aby bola Charta nakoniec ratifikovaná, musí výbor vyriešiť všetky neprekonateľné námietky predtým, ako niekoho požiada o ratifikáciu textu.


Dušan Kreheľ (Dušan Kreheľ)

Dušan Kreheľ (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Dušan Kreheľ
    • Country: Slovakia
    • Jazyky: Native Slovak. Understand Czech. Simple English (IT, to read). Simple Croatian, Slovenia and Serbian.
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Languages wikis: skwiki, hrwiki, cswiki, (bswiki, slwiki). Global: meta.
    • Wikimedián od:
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience
Team collaboration experience * Prispievateľ Talk:Tech/News/2021/31#New_IRC_server
  • Bol som dobrovoľník na akciách s množstvom max 400 ľudí (najmä pri technike, prípadne ako animátor (zväčša vekovo 18+))
  • Zúčastnil školenia pre dobrovoľníkov: „Psychológia a Antropológia pre dobrovoľníkov“, Projektový manažment, Vodcovstvo a Sociálne zručnosti.
  • Pravidelne (zvyčajne denne) hranie hry [$Supertuxkart Supertuxkart] v tímoch a v móde hokej/futbal.
  • V jednej malej firme som zamestnaný ako správca a vývojár webových stránke, v ktorej máme viacero typovo rôznych zákazníkov.
Statement (not more than 400 words) Prekladie Tech/News ma voviedlo do spoznania a začatia vnímania globálnej existencie Hnutia Wikipédie. Toto globálne hnutie môže byť pre človeka prínosné a byť mu obohatením. A hnutie môže byť ako ďalšie dimenzia k len fyzickému prispievaniu a editovaniu nejakých článkov v nejakej lokálnej Wikipédie.

Technická slúži človeku, nie človek technike. Technika je prostriedok.

To, čo bude v budúcnosti, zaleží na dnešných činov, ale nepozerať sa len krátkodobo alebo len zahľadené do seba a do svojich činov.

Rád mám mám aj pohľad ako celok, t. j. aké sú trendy a aká je charakteristika.

Tak, ako je v Hnutí potrebná technika a prítomnosť článkov, tak sú aj potrebný ľudia. Mladý ľudia sú nám ponukou/príležitosťou.

ellif d.a (ellif)

ellif (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: ellif d.a
    • Country: Republic of Korea
    • Jazyky: Korean-M, Japanese-3, English-2
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Korean Wikipedia (KO-WP)
    • Wikimedián od: 2005
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience

For Wikipedia, I had started Korean Wikipedia in Feb 2005. The whole editing experience was dreadful, including several ‘fights’ and block requests from other 'users' until now. A lot of disagreeing with policies in the KO-WP made me afraid of participating with Korean Wikipedia, and I had to start a new one in 2012, for fulfilling the Sum of the Knowledge. And now, I regard myself as a user of the Korean Wikimedia movement, not about Wikipedias. For the Non-WP experience, I have participated with the first day of Wikimedia (South) Korea and photographed most main events in Wikimedia Korea, which one of them are included in the foundation's press release for the WM-KR recognition. And I have initiated several editathons in the Republic of Korea before the COVID-19. The main project is about the participating researchers on humanities into Korean Wikipedia to enhance articles' qualities. Also, I have participated in the recent global conversations by the Strategy team. In these events, I emphasised the importance of including wikimedians with Disabilities and Wikimedians who are not enabled to speak in English.

Team collaboration experience

(Had several projects completed, but not public) For Wikimedia projects, I was an representative for the Wikimedia South Korea before KWA organized, and participated for making Korean Wikimedia Association. I also served one year in the OTRS(2012-2013) for Korean service.

Statement (not more than 400 words) Current Wikimedia movement has several severe problems. First of all, our projects forgot the way to include users, which enable enhance user diversity. For example, many users with disabilities, especially those with Neurodivergent/autistic traits, usually have negative experiences with their communities, making them stop the editing or block them by the Admins. Their experience never researched or covered any Wikimedia movements. Also, many researchers, which has rich knowledge about their research field, are worth participating in the projects, are unwilling with our projects. We also have a few women editors, which the foundation are endeavour for increasing. The foundation has to find the methodology for including these groups.

Secondly, the methodology that blocks the discriminative attacks, aiming to get out users who have different viewpoints with their groups, should be made. The current 2030 strategy or UCoC policy do not have any mention or procedure of it. For an example of KO-WP and JA-WP (See Wikimania submissions by Kitamura Sae), some people are making edits with aggressive speeches or argue they are not ‘logical’ or ‘rational’: for intimidating users in opposition with them. These attritional debates, which cause heartbreak to many users, and weaken the community, should handle in this charter.

The charter should be the start point of the change that we need. We have to admit our communities are eliminating the diversity in the community, which are essential to thriving our project. I want to participate in this committee for this purpose, for the Wikimedia projects enable to get the sum of the knowledge from all human beings.

Gnangarra (Gnangarra)

Gnangarra (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Gnangarra počas Wikimánie 2021
  • Osobné:
    • Meno: Gnangarra
    • Country: Australia
    • Jazyky: EN-N, NYS-3, EN.au-N
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): en, Commons, tiež Inkubátor nys.wikipedia
    • Wikimedián od: 2005
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience

Community builder, helped to form Wikimedia Australia, 2 years as President, 4 as Vice President, Currently part of ESEAP leadership group, created Commons Quality Images project, also part of the development of Nyungar language Wikipedia. Former Admin/Sysop on en.wp stepped down in good standing in after about 14 years, admin/sysop on Commons since 2007. current VTRS volunteer since 2019 previously a volunteer for about 2 two years around 2007-10.
Note I have second account User:Gnangcomapp this account is specifically for use with the Commons App on mobile devices to limit admin tools being exposed unnecessarily.

Team collaboration experience Everything we do in the movement is a team effort whether its content creation, event organisation, or Affiliate activity. Last commitment was Wikimania 2021
Statement (not more than 400 words) Nemôžem dostatočne zdôrazniť, že všetko, čo robíme, je spolupráca. Verím, že musíme začať s dobrou vôľou a dať ľuďom príležitosť učiť sa, rásť a robiť chyby bez ohľadu na to, ako dlho už sú. Pripúšťam, že musia existovať hranice, keď činy už nie sú chybami, ale skôr sa stanú vzorom. Charta hnutia musí byť základom toho, kým sme, čo robíme a prečo to robíme. Prioritami, ktoré v charte vidím, sú ochrana anonymity a rovnaký prístup pre všetkých, čo im umožňuje sa zúčastniť vo vhodnom čase a v jazyku, ktorým najlepšie hovoria. Je potrebné venovať pozornosť nuansám každého jazyka a spôsobu jeho prekladu, aby sa zaistilo, že pojmy budú pre každého predstavené rovnako. Rovnosť začína znením charty, ktorá musí do každého prekladu začleniť rovnaké zásady.

Ybsen M. Lucero (Ybsen lucero)

Ybsen lucero (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Ja počas Iberoconf 2019, Santiago, Čila
  • Osobné:
    • Meno: Ybsen M. Lucero
    • Country: Venezuela
    • Jazyky: Spanish-N, English-2
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Španielská Wikipédia, Commons
    • Wikimedián od: 2010
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Co-Founder, Board Member and former Executive Director of Wikimedia Venezuela. I've been organizing Wikimedia-like events (e.g.: workshops, edit-a-thons, contests..) for more than 10 years. I translate articles from english to spanish.
Team collaboration experience Active member within the Venezuelan and Iberocoop community since 2010, I've participated in global and local events since 2014, including Iberoconf 2014 and Wikimedia Conference from 2016 to 2018. I've participated in the Iberocoop strategy discussions, Movement Strategy conversation, Wikimedia Venezuela, Iberocoop (telegram group), Wikimedia en Español (telegram group), Discussing Wikimedia’s Movement Strategy process.
Statement (not more than 400 words) Ako Wikimédián som vždy veril, že znalosti sú jediná vec, ktorá rastie, čím sa viac zdieľa. A ako človek viem, že najlepšie akcie sú tie, ktoré majú jasné, stručné a viaceré základy a pravidlá. Tento proces navrhovania vyžaduje ľudí s rôznou mentalitou a rôznymi uhlami pohľadu a zároveň je podobný hnutiu Wikimedie. Ja vždy nájdem lepší spôsob spoločne spolupráce v záujme spoločného záujmu, najmä podporou bezplatných znalostí. Mám v úmysle využiť svoje schopnosti v spolupráci s ostatnými členmi posunúť Hnutia Wikimedie ďalej.

Kishore Kumar Rai Sheni (Kishorekumarrai)

Kishorekumarrai (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Kishore Kumar Rai Sheni
  • Osobné:
    • Meno: Kishore Kumar Rai Sheni
    • Country: India
    • Jazyky: Tulu
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Tulu Wikipedia, Tulu Wiktionary, Wikicommons, Kannada Wikipedia
    • Wikimedián od: 2014
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience
  • Co-founder of Karavali Wikimedians User Group Karnataka, India.
  • Organized Tulu, Kannada, Konkani edit-a-thons in Mangaluru.
  • Attendee of number of conferences, events, and training sessions.
  • Currently I am a board member of Karavali Wikimedians User Group
  • I am active across diverse Wikimedia sister Wiki Projects.
Team collaboration experience
  • With regards to my Wikimedia experiences, I have worked collaboratively in several processes.
  • Found -5- more College associations along with Tulu community and different colleges of Coastal belt of Karnataka.
  • I have vast experience in bringing up my Tulu community from being in the incubator, to being made a fully fledged Wikipedia and trying to make Tulu Wiktionary go to live.
Statement (not more than 400 words) I would be happy to participate at the drafting of the Movement Charter for several reasons. As a Principal of College, I am motivator to my fellow students of our region, so I have always believed that knowledge is the only thing that grows the more it is shared.

Basheer (Uncle Bash007)

Uncle Bash007 (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Basheer
    • Country: Nigéria
    • Jazyky: Hausa, English
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Wikipedia, meta, commons & Wikitionary
    • Wikimedián od: 2019
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience I am an experienced wikipedia editor with most of my contributions from hausa & english wikipedia. I have organized and participated in a number of wikipedia campaigns and this lead to increase in new editors in northern Nigeria. I am one of the co-contributors of Hausa Wikimedia user group. I have being a contributor to wikipedia movement since September 2019 and I want to stay and give more as long as i am alive and able.
Team collaboration experience I have collaborated in many wikipedia projects which leads to the rapid growth of the Hausa wikipedia.
Statement (not more than 400 words) Since joining Wikipedia in the late 2019, at first I thought wikipedia is just a free knowledge sharing mechanism. I was just interested in the art of spreading free knowledge globally. Later on I came to realize that Wikipedia is lot more than just an education sharing platform, rather, a global education movement comprising a diverse set of languages and cultures and at the same time protecting the laws of human rights in respect to cultural and religious differences. I became keenly interested with wikipedia more especially after attending the Wikimania 2021 for the first time and getting to meet hundreds of different people from round the world with different lifestyle and backgrounds working collaboratively in love and harmony. This is only as a result of equity, fairness and good governance of the WMF. I just feel this is exactly where I belong, as to me 'every person i meet is my superior in some ways' and i have alot of respect in regards to cultural and religious differences as well, I therefore want to be part of this gigantic movement. I want to give more and am commited to learning more from the movement.

I am confident I have what to give to the chatter as I have experience in governing and I have good speaking and writing skills. I will work collaboratively in defining & structuring policies that will ensure the positivity of the Wikipedia goals and vision.

Georges Fodouop (Geugeor)

Geugeor (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
„Úžasní Prispievatelia“ sa zúčastňujú WikiIndaba 2018
  • Osobné:
    • Meno: Georges Fodouop
    • Country: Kamerun, Belgicko
    • Jazyky: French-N, English-2
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): fr.wikipedia, Wikidáta, Commons, Wikislovník
    • Wikimedián od: 2013
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience I am an active member and Co-founder of Wikimedians of Cameroon User Group. I have contributed to Wikimedia projects since 2013. During all these years, I have coordinated several projects: Wiki Loves Women, like Wikimedian in residence, Wiki Loves Africa, Wiki Loves Earth, Afripedia, the WikiChallenge Ecoles d'Afrique project... I coordinated several other local projects: Promotion of local Cameroonian languages in the Wiktionary through Lingua Libre. I am also a member of Wiscom (WikiIndaba Steering Committee); 1Lib1Ref ambassador for French-speaking countries. I am a member of the grants commission (Microfi) of Wikimedia France. I have also actively contributed to the organization of several strategic salon which have enabled us to make our modest contribution to the future vision of the movement. Cameroon UG Reports.
Team collaboration experience I participated in several collaborations through the projects that I coordinated or the responsibilities that I held. Whether locally or internationally.

Locally, I contributed to the creation of the Cameroon User Group with other founding members; so we have worked on setting up all the procedures leading to affiliation and laying the foundations for the future.

The Wiki Loves Women project opened the doors for me to the Wikimedia movement; I worked extensively with both the principal coordinators of the project and the national coordinators of countries such as Nigeria, Ghana and Côte d'Ivoire. This was the case with the project coordinators Wiki Loves Earth and others.

As a member of the Wiscom (WikiIndaba Steering Commitee), I discovered the place of the movement in Africa and contributed to its evolution and impact through the organization of annual conferences.

In the French-speaking world, I have several collaborations:

  • I am a WikiFranca referent in Cameroon; in addition to the activities organized, I contributed to the drafting of the governance charter and to the structuring of this future chapter.
  • I collaborated in the promotion of local Cameroonian languages in Lingua Libre and the Wiktionary
  • I am a member of the microfinance (Grants) commission and I help to publicize the activities of this commission among francophone groups and also to the regular processing of funding requests.
Statement (not more than 400 words) Od začiatku prispievam k Stratégia hnutia 2030, či už prostredníctvom rôznych strategických výstav, ktoré som organizoval, prostredníctvom stretnutí, ktorých som sa zúčastnil, alebo pravidelnou komunikáciou s hlavným tímom Stratégie hnutia.

Stále som odhodlaný prispieť svojím skromným príspevkom k posunutiu vecí dopredu prostredníctvom spolupráce na Charte Hnutia. Som motivovaný prijať tuto novú výzvu v hnutí, najmä vďaka skúsenostiam, ktoré som získal najskôr v Afrike a teraz v Európe.

Pepe Flores (Padaguan)

Padaguan (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Portrait taken during the Creative Commons Global Summit 2019 in Lisbon, Portugal. CC-BY 2.0, Sebastiaan ter Burg.
  • Osobné:
    • Meno: Pepe Flores
    • Country: Mexiko
    • Jazyky: Španielčina (ES-N), Angličtina (EN-4), Francúzština (FR-2)
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): es.wiki, Wikimedia Commons, Wikidáta
    • Wikimedián od: 2006 (Vytvorenie účtu), 2013 (Aktívny/-a)
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience I have been member of Wikimedia Mexico's board since 2013. I was an ordinary board member from 2013 to 2018, and vicepresident since 2018. I helped as organizer in Wikimania 2015, and represented my chapter at Wikimedia Conference (2015, 2016), WikiConference North America (2016, 2019) and Wikimania (2015, 2019. My main activities in Wikimedia Mexico are focused in outreach, communications, advocacy, regional affairs and community building.
Team collaboration experience As Communications Officer in a digital rights organization, I'm used to work with interdisciplinary groups regarding regulatory and policy discussions, collaborative writing, and legal analysis. I'm capable of working with global stakeholders in different parts of the world, and I'm flexible about time zones and schedules. I have also experience working with related to open culture movements, as part of the Creative Commons Global Network and member of Creative Commons Mexico.
Statement (not more than 400 words) Komunita je chrbticou hnutia Wikimedia. Chcem poskytnúť svoje odborné znalosti ako súčasť digitálnych práv komunity, aby som zaistil, že charta je rozmanitá, inkluzívna a rešpektuje rôzne prostredia. Chcel by som pracovať na tom, aby otázky ohľadom ochrany údajov, slobody prejavu a ďalších ľudských práv zohrávali v procese navrhovania ústrednú úlohu. Ako Latinskoameričan chcem tiež zabezpečiť, aby Charta hnutia odrážala kultúrnu rozmanitosť môjho regiónu.

Tito Dutta (Titodutta)

Titodutta (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
In 2017, during a West Bengal Wikimedians meetup in Kolkata
  • Osobné:
    • Meno: Tito Dutta
    • Country: India
    • Jazyky: Bengálsky (natívne), Angličtina, Hindský
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Wikipédia (En), Wikimedia Commons
    • Wikimedián od: 2011
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience
  • Wikimedian since 2011 with ~299,000 global edits (~146,000 on English Wikipedia, ~800 article creations, ~73,000 on Wikimedia Commons) (see details)
  • Member of WikiProject India on Wikipedia, I spend a lot of time in maintenance and cleanup of WikiProject India articles.
  • One of the founders of WikiProject India on Wikidata (note although I was on the founders, I gradually became later)
  • Wikipedia admin since 2015 (see RfA).
  • 54,000+ Bangla pronunication upload on Wikimedia Commons (mostly to support Bangla Lexeme on Wikidata)
Team collaboration experience
Statement (not more than 400 words)

I am an active Wikimedian, and a participant of different Wikimedia programs/processes. You might have seen my posts or comments on different topics on Wikimediaindia-l or Wikimedia-l or on Village pumps. Wikimedia Strategy is definitely the most important thing at this movement, and the Movement Charter is really crucial. I am showing my interest to serve in the drafting committee, because—

  • possibly I can add my experience and inputs in the process, and the draft preparation.
  • this will give me an opportunity to directly check and try to ensure that we have an effective and community-friendly movement charter.
  • bring forward/highlight the necessities of the affiliates and communities of India, and Global South (I am not really flag-bearing/flag-waving here, but this is the region/area where I have been working for several years now)
  • last but not in least, I believe that this will be a good learning experience.

Galder Gonzalez (Theklan)

Theklan (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Galder Gonzalez at the 2019 Wikimedia Summit
  • Osobné:
    • Meno: Galder Gonzalez
    • Country: Basque Country (Spain)
    • Jazyky: Basque, Spanish, English
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): euwiki, wikidata, commons
    • Wikimedián od: 2006
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience I started as a wikimedian really early, in 2006. I have been mainly collaborating at my main wiki, but since 2017 I have been involved in the Wikimedia movement. I'm currently an staff member at the Basque Wikimedians User Group, where I work mainly on our education program. As a devoted wikimedian on education, I was part of the team which organized the first Wikimedia+Education conference. I have been part of the Wikimedia 2030 Movement Strategy team, focusing on Diversity. I have volunteered in other Wikimedia events, such as Wikimania. As a volunteer, I also like to help small Wikipedias to work with automatic templates from Wikidata, a project where I also spend some volunteering time. I have organized the WLM contest three times in the Basque Country and I have a broad knowledge about how we are organized.
Team collaboration experience I have worked on communications before, especially co-ordinating big campaigns, so I can work with a team. I have also volunteered at the Movement Strategy and I'm experienced working both online and asynchronous.
Statement (not more than 400 words) As a member of the Basque Wikimedians User Group, I have a good approach of what is happening in smaller wikis and smaller communities. During the Movement Strategy (long) discussion I had a good perspective on how we should handle differences and go beyond our current status. I think I can be useful in this moment, as the Movement Charter will handle many of the arguments we had about governance during those long long long online and offline discussions.

Yao Kouamé Didier (Didierwiki)

Didierwiki (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Yao Kouamé Didier
    • Country: Pobrežie Slonoviny
    • Jazyky: Francúzština
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Francúzská Wikipédia, Wikislovník, Meta, Commons
    • Wikimedián od: 2015
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Since I joined the Wikimedia user Group Côte d'Ivoire community in 2015 and I have remained a very active volunteer contributor. I learned a lot of things in a progressive way, such as article creation and editing, training and others. As a very active member of the Wikimedia user Group Côte d'Ivoire community, I was elected General Secretary of the said community and Glam-Wiki Project Leader in this year 2021.
Team collaboration experience I have worked on several local projects in perfect collaboration with the project teams, such as wikikouman, Glam-Wiki, Wiki Loves Africa. I participated in several committees that have reflected on setting up strategies for the realization of certain projects within the community Wikimedia user Group Ivory Coast, I was part of the trainers of the Wiki Class where we worked in synergy. I am part of the Working Group of Wikimania 2021.In regards of Wikimedia volunteering, I work in perfect harmony with other Project Managers.
Statement (not more than 400 words) Chcel by som pracovať ako dobrovoľník pri formulácii Charty hnutia Wikimedie, pretože som sa zúčastnil procesu stratégie Wikimedia 2030. 20 rokov po narodeninách Wikipédie musíme veriť v to, že stále máme čo robiť, aby sme dosiahli naše ciele pre Wikimedia 2030. Pevne verím, že Charta pohybu bude dokumentom (kompasom) pre lepšiu budúcnosť hnutia.

Richard Knipel (Pharos)

Pharos (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Richard Knipel
    • Country: USA
    • Jazyky: en-N, fr-1, es-1
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Commons, Anglická Wikipédia, Wikidáta, Meta-Wiki (zostupne podľa počtu príspevkov)
    • Wikimedián od: 2004
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience I've been active in the community movement since 2004, and have served as an administrator on English Wikipedia and Meta-Wiki, and formerly on Commons as well. My first editing area was WikiProject New York City, which I started, and my very first article was U Thant Island, about an obscure little urban island with a fascinating history. I have tried to balance the local and the global, in both my editing and in my community organizing.

I have been active in the following organized groups, among others:

I also started these Commons and GLAM initiatives:

In response to last year's branding controversy, I and others helped organize these strategic initiatives:

Team collaboration experience Wikimedia is a deeply team-based movement, and my efforts have not been as an individual, but always in concert with and learning from others.

I have helped bring together individuals and communities, and have assisting in convening many meetings, both project-based and geography-based (including WikiConference North America), in an attempt to foster greater community dialogue.

In addition to the COLOR and SWAN initiatives, I have also tried to foster global community understanding through Wikipedia Weekly Network over the past year, and especially for the 20th anniversary with Wiki 20 Countdown/Asia-Pacific and Wiki 20 Countdown/Africa.

Statement (not more than 400 words) Potrebujeme skutočne decentralizované a demokratické hnutie a som presvedčený, že som schopný tento cieľ posunúť dopredu. Potrebujeme chartu, ktorá zaručí komunitám skutočnú nezávislosť a zdroje. Budem čerpať zo skúseností za minulý rok s listom COLOR a globálnymi stretnutiami SWAN a budem pracovať na tom, aby sa aktéri hnutia zodpovedali za zmysluplný a vymáhateľný dokument. Stratégia je o distribúcii moci a nemali by sme predstierať, že nie je. Ide o spravodlivé rozdelenie zdrojov a konsenzus medzi mnohými prvkami nášho hnutia po celom svete.

Preto sa hlásim k týmto zásadám:

  • Demokracia a rozmanitosť, nevyhnutné i nepostrádateľný
  • Decentralizácia, t. j. odklonenie moci od Nadácie Wikimedia z USA
  • Transparentnosť, a to ako v procese návrhu, tak aj vo výsledných štruktúrach, ktoré ich vytvára
  • Konsenzus: Funguje to iba vtedy, ak budeme tvrdo pracovať na tom, aby sme sa navzájom rozprávali a robili kompromisy.

Verím v komunitný, iteračný proces na wiki, nie v niečo, čo je napísané v čiernej skrinke v tmavej miestnosti. Budem pracovať na tom, aby boli tieto zásady dodržané v procese a v produkte, a verím, že mám skúsenosti, diplomaciu a inštinkt, aby som úspešný v tejto úlohe.

Handgod Abraham (Kitanago)

Kitanago (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Animácia príspevku počas workshopu na fr.wikipedia
  • Osobné:
    • Meno: Handgod Abraham
    • Country: Haiti
    • Jazyky: Francúzština - Haitská kreolčina
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): fr.wikipedia / commons.wikimedia / ht.wikipedia / Wikiúdaje / meta/media.wiki
    • Wikimedián od: 2018
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Som zakladajúcim členom Wikimedia Haiti User Group (Skupina používateľov Wikimedia Haiti). Zúčastňujem sa na a vediem niekoľko workshopov o wikimédia projektoch. Na Wikipédii a na Mete prekladám články medzi angličtinou, francúzštinou a haitskou kreolčinou. Udržiavam projekt Haitská literatúra na wikiprojektoch vo francúzštine a podieľam sa na niekoľkých ďalších wikiprojektoch. Ako dobrovoľník pracujem na aktuálnych voľbách do Board of Trustees Nadácie Wikimédia. Práve som sa navrhol ako člen regionálneho výboru pre Latinskú Ameriku a Karibik.
Team collaboration experience Som komunitný manažér. Prispievam asi 10 rokov ako kultúrny aktivista a som výkonným predsedom „Marathon du Livre“. Som tiež členom výkonného výboru Éditions Pulùcia.
Statement (not more than 400 words) Rád sa zúčastňujem wikimedia projektov pre ich komunitný charakter. Považujem vždy za lepšie spolupracovať v záujme spoločného záujmu, najmä propagáciou znalostí. Mám v úmysle uplatniť svoje schopnosti v spolupráci s inými členmi pri rozvoji Nadácie Wikimédia.

Ravan J Al-Taie (Ravan)

Ravan (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Ravan J Al-Taie
    • Country: Irak
    • Jazyky: Arabčina, Angličtina, Kurdský
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): ar.Wikipedia, commons
    • Wikimedián od: 2008
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience

Through the last 13 years, I've gained a very wide & diverse experience in various Wikimedia projects as a volunteer, an admin, an AffCom member and recently a part time Contractor. I have almost 19,000 edits and around 850 articles created and translated by me. I've founded the Iraqi Wikimedians User Group back in 2015, the first user group in Iraq, I also co-founded Wikiwomen Prize Competition in 2015. I've created and managed various editathons and workshops, as well as helped in founding Sorani Kurdish User group. I organized WLM competition for Iraq for 3 years. I'm very well engaged in the movement current strategy implementation discussions, further more as I worked for last year a contractor in the foundation, I've gained valuable knowledge about what communities need and where the movement need to get directed?

Team collaboration experience

I have been a supportive team member in several teams within Wikimedia movement. I've coordinating projects for Wikimedia Iraq for several years. On wider level, I was an admin in Arabic Wikipedia for 3 years & have served as an Affcom member engaging with different affiliates and communities. As I participated since 2008 in more than 15 local and international Wikimedian conferences, I've gained amazing friends from around the globe. therefore, according to accumulative and continuous discussions, I've built a valuable skill of collaboration with different cultures effectively. On a professional & personal level, I have a 10+ years professional experience of managing teams & projects. I have worked in projects in Telecommunications, Oil & gas Industry, NGO organizations, Electronics companies around the world.

Statement (not more than 400 words) Verím, že Stratégia 2030 bude v nasledujúcich rokoch veľkým úspechom a moje rozsiahle odborné znalosti pomôžu zaistiť, aby bola charta navrhnutá v súlade s touto stratégiou. Čas, ktorý som strávil v tomto hnutí, ma pripravil na túto príležitosť a úprimne dúfam, že môžem pomôcť vytvoriť najdôležitejší dokument pre budúcnosť hnutia. Mám rozsiahle a podrobné znalosti o nedostatočne zastúpených komunitách, ktoré sú podľa mňa veľmi dôležité pri zostavovaní charty, aby sa všetky stanoviská dostali k stolu. Bude mi cťou byť v tomto Návrhovom výbore a urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby som pri tom pomohol.

Yang Shih-Ching (imacat)

imacat (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Wikimedia Conference 2018
  • Osobné:
    • Meno: Yang Shih-Ching
    • Country: Taiwan
    • Jazyky: Čínština (̠Zh-N), Angličtina (EN-4)
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Wikipédia
    • Wikimedián od: 2006
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience # Členka predstavenstva Wikimedia Taiwan (2017.12 – súčasnosť)
  1. Zakladateľka WikiWomen Taiwan (2015.03)
Team collaboration experience Working as a community organizer of the Taiwan local female STEM communities since 2010, I founded Women in FOSS in Taiwan (2010), PyLadies Taiwan (2013), and WikiWomen Taiwan (2015).
Statement (not more than 400 words) As a transgender women and an advocator for the women and LGBT rights, I think it is very import to make sure the goal of the Wikimedia movement covers the gender-based diversity, is for all people. Not only that the knowledge itself is free for all people, but the content of the knowledge covers all people, and is created by all people. It's thus very important to devote resources in order to promote friendly spaces to encourage women, LGBT and other minorities to contribute to Wikipedia and the Wikimedia Movement. I would like to contribute my efforts to the committee.

As a Taiwanese and a member of the Chinese Wikipedia, as Chinese Wikipedia is one of the largest Wikimedia projects, I think more voices should be heard in the committee, in order to accomodate the problems the Chinese Wikipedia is facing, and the cultural issues that should be included into the Wikimedia Movement. I would also like to contribute my efforts for us to be heard.

Michał Buczyński (Aegis Maelstrom)

Aegis Maelstrom (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Michał Buczyński, user:Aegis Maelstrom
  • Osobné:
    • Meno: Michał Buczyński
    • Country: Poland
    • Jazyky: Polish-N, English-4, Deutsch-1
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Wikipedia, Wikimedia.pl
    • Wikimedián od: 2004
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience

pl.wiki, en.wiki editor since 2004

  • pl.wiki admin since 2005, translator, Wikimedia Polska member since 2006, member of the first pl.wiki ArbCom.
  • In 2012-2018 vice-president, since 2018 president of the Wikimedia Poland, a wonderful, mission-oriented chapter working with volunteer support, GLAM, education, and more.

* Proud part of international community thanks to the Wikimedia Central and Eastern Europe, public speeches, grants comm, collaborations among affiliates incl. capacity building, and more. Twice elected to the Funds Dissemination Committee, also member of the Resource Allocation Wikimedia strategy working group.

Team collaboration experience Diverse, mission-oriented and driven by passion teams are the crucial part of the Wikimedia Movement. Be it Wikipedia or Wikimedia projects and programmes, I find starting/joining and further developing a spirited team representing various skills and perspectives as a highly rewarding and effective way to achieve our goal: equitable, quality, developed together knowledge. The same I strive to use in my professional life, including work in a multicontinental team and in multinational expert groups in banking.
Statement (not more than 400 words) Wikimédia je najúspešnejšia inštitúcia zameraná na nové znalosti a najrozšírenejšia organizácia na svete. 8 miliárd ľudí nás potrebuje: jednak ako prístup k pohodlnému, bezplatnému, štruktúrovanému umeniu a informáciám – ale aj ako schopnosť vytvárať, upravovať a sami ich spravovať. Po 20 rokoch musíme zaistiť, aby sa naše úspechy neustále zlepšovali a prenášali na nové publikum a generácie. Keď mi znova objavíme, aby sme lepšie slúžili svetu, mali by sme stavať na zdrojoch našej veľkosti a jedinečnosti a vyplniť veľké medzery, ktoré stále máme.

Verím v zmocnených jednotlivcov a v ich zmluve, v múdrosť, ktorá pochádza z ich rozmanitosti, a v motiváciu, ktorá pochádza z spravodlivého zaobchádzania. Verím tiež v rozmanitosť prístupov a organizácií, v posilnenie postavenia pobočiek, v ich spravodlivosť a v ich prispôsobivosť miestnym podmienkam a budúcim potrebám. Wikipédia nás naučila, že samospráva, miestne komunity a partnerstvo víťazia nad centralizáciou a prísnymi hierarchiami; Podobné poučenia čerpáme aj z veľkých iniciatív jednotlivcov, skupín, kapitol a tímov vo WMF.

Do roku 2030 musíme byť menej centralizovaní a viac vnímať miestne nápady, príležitosti a potreby. Musíme pôsobiť ako oveľa širší graf úspešných organizácií, ktoré vyvíjajú a testujú nové spôsoby, ako splniť potreby svojho cieľového publika. Musíme vytvoriť lepší priestor pre spoluprácu a invenciu, pre vedenie a učenie sa, pre minulých a budúcich Wikimédianistov.

Verím, že moje skúsenosti s Wikimedia ako redaktora, hodnotiteľa pobočiek a grantov, ako aj moje vzdelanie a pracovné skúsenosti (obchod / psychológia / MBA v oblasti rizík a financie) mi pomôžu rozpoznať potreby jednotlivých členov komunity, priniesť cenné perspektívu a pomôžu spoločné vytvoriť veľkú Chartu.

Osama Eid (Osps7)

Osps7 (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Účasť na 20. narodeninách Wikipédie
  • Osobné:
    • Meno: Osama Eid
    • Country: Palestína
    • Jazyky: Arabsky, anglicky a hebrejsky
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): ar.wikipedia

en.wikipedia commons.wikimedia wikidata.org es.wikipedia ru.wikipedia

    • Wikimedián od: 2016
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Prispievam do arabskej a anglickej Wikipedie, mám redakčné práva na arabskú a anglickú Wikipediu a mám redakčné práva na Wiki Commons. Pracujem predovšetkým proti vandalizmu voľných vedomostí, globálne mám viac ako 11 000 príspevkov, bol som úzko zapojený do hnutia Wikimédie šírením voľných vedmostí v súťažiach a kampaniach a percentuálnom zastúpení úspechov, som aktívnym členom skupiny Wikimedia v Levante a verím čomu sa deje na východe. Spúšťam projekty na univerzitách zamerané na školenia na Wikipédii. V Palestíne riadim vzdelávacie programy arabskej Wikipédie a tiež sa zúčastňujem všetkých kampaní a projektov Nadácie Wikimédia.
Team collaboration experience Levant Wikimedia Group (Wikimedická skupina Levant), a aktivity Dní arabskej Wikipédie
Statement (not more than 400 words) Upravujem články v arabskej a anglickej Wikipédii a mám práva v arabskej a v anglickej encyklopédii. Právne požiadavky. Mám veľký záujem šíriť znalosti. Vykonávam tiež úpravy vo všetkých projektoch Nadácie Wikimédia, som členom tímu Levant Wikimedia a začínam vzdelávacie programy na svojej univerzite. Chcel by som pracovať v Návrhovom tíme Charty hnutia. Bude to pre mňa nový a úžasný prírastok a očakávam, že urobím veľmi dôležité odporúčania. Chcem tiež vytvoriť flexibilnú Chartu hnutia, ktorá podporuje všetky komunity a pomáha ľuďom dozvedieť sa viac o projektoch Nadácie Wikimédie.

Tiež chcem, aby bola Charta vhodná pre všetky zmeny a pre všetky spoločnosti a aby bola spravodlivou a pozitívnou Chartou.

Sofia Matias (Girassolei)

Girassolei (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Sofia Matias
    • Country: Portugalsko
    • Jazyky: Portugalčina a angličtina
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): pt.wikipedia, Wikidáta, Commons
    • Wikimedián od: 2020
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Started editing in 2020 with Wiki Editoras Lx, since then I have participated in several events promoted by various wikipedia groups, including wikimedia portugal and Wiki Movimento Brasil
Team collaboration experience I'm a member of Wiki Editoras Lx that is a group of women that tries to fix the gender gap in portuguese wikipedia by creating articles about women and at the same time teaching new editors. i was in the team that organized Festa da Wiki-Lusofonia (2021);
Statement (not more than 400 words) Nie som si istý, čo tu mám napísať. Rozhodol som sa prihlásiť, pretože som sa do projektu zamiloval. Som relatívne nový redaktor na Wikipédii a myslím si, že Charta pohybu je dôležitá, aby Wikipédia nestratila svoje základy a cieľ zdieľania znalostí.

Christophe Henner (schiste)

schiste (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Christophe Henner
    • Country: France
    • Jazyky: FR-N, EN-4
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): meta
    • Wikimedián od: 2004
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience
  • Wikimedian since 2005'ish
  • Sysop, Arbitrator, CU on frwp a long time ago (circa 2005 to 2008)
  • trustee, vice-chair and chair of Wikimedia France from 2007 to 2016
  • Chair and vice-chair of Wikimedia Foundation from 2016 to 2019.
Team collaboration experience

I had many collaboration experiences during both my wikimedian and professional lives, some key ones:

  • In 2012 when we had a huge fight within the movement regarding fundraising and fund dissemination, I organized the Paris Finance meeting which not only built bridges between organization but ultimately led to the creation of the Funds Dissemination Committee. This was possible only by rebuilding a high enough level of trust to tackle heads on those hard questions.
  • In 2016, I was elected chair of the Wikimedia Foundation right after of crisis, and I helped move from a place of uncertainty to a place of collaboration all across the movement that materialized into the Wikimedia 2030 Strategy process.
  • In my daytime work, as a Chief Operating Officer/Managing Director, part of my job is to be able to create cooperation between teams with different language, stakes and goals.
Statement (not more than 400 words) The drafting committee will have to ensure that the whole process respects the recommendations from the Wikimedia 2030 strategy. The recommendations are to explore and set-up how we can move from a centralized movement to a decentralized and truly global movement. That move will require all of us to be able to have all the discussions that we need to have and never hide behind how the way are today, but find solutions to design what we need to become. In that endeavor, I did show across my Wikimedian life that I have no problem challenging the status quo to improve the movement.

To me, the main role of the drafting committee will be to structure the work to allow for community collaboration all across the writing process and not just at the end for the ratification.

On top of that, to also ensure we don’t take the easy path to conserve things as they are but that everything we keep as it is today is kept that way because it actually contribute to the movement being global and decentralized.

As for my vision, I do strongly believe that we should be having those discussions very directly and not shy away to open tough discussions and options. And have them by always trying to find ways to apply a subsidiarity principles.

The discussion we are about to address are key, important and sometime very emotional topics. Through the different hats I wore (editor, chapter chair, Wikimedia Foundation chair) and my professional curriculum (which has been about governance and running organizations for almost ten years and the last two in the size range of the Foundation staff-wise) I believe I also will be able to bring not only experience or knowledge, but also perspectives. As I have sat at the different side of the table I can empathize with the different stakeholders of that discussion.

Finally, the charter will become our guiding document to ensure we have shared alignment on where we go, trust and empowerment in the institutions and processes so that we can focus on making the world a better place and not on “how do we disseminate funds?”.

Oleksandr Havryk (Oleksandr Havryk)

Oleksandr Havryk (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Oleksandr Havryk
    • Country: Ukraine
    • Jazyky: Ukrainian-N, Russian-4, English-2, Polski-2
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Ukrainian Wikipedia, Commons, Meta, Wikidata
    • Wikimedián od: 2018
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience I am active editor Ukranian wikipedia and a member of the Wikipedia movement since 2016. I am a participant and co-organizer of several Wikiconferences in Ukraine, one of the co-authors of a special page for the media, which is designed to provide objective and reliable information about Wikipedia for the Ukrainian media. I am actively involved in advocating for Panorama Freedom and distributing free licenses.
Team collaboration experience I have experience of teamwork both in the Ukrainian Wikipedia community and in public organizations. I am a former member of the Board and a former member of the Audit Commission WMUA. I have experience participating in collegial organizing committees both within and outside the Wikimedia community.
Statement (not more than 400 words) I believe that the main task in building the Movement, along with building institutions, is to establish external and internal communication between all the members of the community.

Sameera Lakshitha (Sameera94)

Sameera94 (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie [[File:
File:Sameera lakshitha at research conference.jpg
|thumb|220x220px|]]
  • Osobné:
    • Meno: Sameera Lakshitha
    • Country: Sri Lanka
    • Jazyky: Sinhala and English
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Sinhala Wikipedia, Meta, wikidata and Commons
    • Wikimedián od: 2018
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Active contributor on Sinhala Wikipedia
Team collaboration experience I am so glad to contribute to makes the internet better.
Statement (not more than 400 words) I am a Sri Lankan wikimedian and I edit English and Sinhala wikipedia, since 2019.

Valentin Nasibu (VALENTIN NVJ)

VALENTIN NVJ (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Sortie Photo aux Chutes Wagenya
  • Osobné:
    • Meno: Valentin Nasibu
    • Country: Konžská demokratická republika
    • Jazyky: French-N, Lingala, Swahili, English-1
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Wikipédia, Wikidáta, Wikimédia Commons, Meta
    • Wikimedián od: 2017
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience As a co-founder and board member of the Wikimedians of Democratic Republic of Congo User Group, I organize awareness-raising conferences, training workshops, edit-a-thons and photo shoots for Wikipedia, Commons and other sister projects. I participate in the International Francophone Contributions Month, Art+Feminis, Wiki Love.
Team collaboration experience On the national level, I work in collaboration with the members of the steering committee of our user group in organizing Wikipermanence (face-to-face and online) and for the production of free content related to Africa on the internet in general and on Wikipedia in particular through the Africa Month campaigns, Africa Wiki Challenge. On the continental level, I participate in the campaigns WikiForHumanRightsin in Morocco, 1Libre1Ref and several collaborations with other African user groups (Ivory Coast, Guinea, Kenya, etc.). On the international level, I participate in Ukraine's Cultural Diplomacy Month
Statement (not more than 400 words) V roku 2019 som sa (s priateľmi) zúčastnil na organizovaní strategy stretnutia na základe odporúčaní stratégie Wikimedia 2030; a vďaka svojim skúsenostiam z hnutia Wikimédie sa cítim schopný a pripravený sa stať súčasťou návrhového tímu hnutia, aby sa stalo riešením, ktoré z každého kúta sveta očakajú všetky pobočky komunity Wikimédia: „Zaistiť rovnosť v konajúcich rozhodnutiach“.

Abdul-Rasheed Yussif (Din-nani1)

Din-nani1 (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Abdul-Rasheed Yussif
    • Country: Ghana
    • Jazyky: Angličina and Dagbančina
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Inkubátor, Wikidáta, Commons, Wikipédia, dag.wiki
    • Wikimedián od: 2015
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience I am a very active Wikimedian from 2015. English and Dagbani Wikipedia are the Wikipedias that I edit most. Being a co-founder of Dagbani Wikimedians User Group, I worked tiredlessly for the realisation of the group's objective. Due to the hardwork of the team and volunteers, the group (language specific) was given a [[[:dag:Solɔɣu]] fully fledged Wikipedia] that was announced on July 1, 2021. I, being a pioneer of the group trained alot of volunteers to acquire editging skills to be able to contribute to Wikimedia projects.I have participated actively in different projects and initiatives, including being GLAM ambassador for GOIF,event organiser for Art and Feminism and a trainer/project manager for Dagbani Wikimedians User Group.
Team collaboration experience I have participated in several team collaborative experiences within Dagbani Wikimedians User Group at different levels and that lead to successfully carrying out several useful projects such as Bachinima project, Wiki loves Folklore and My Northern achiever project. The accumulation of which landed us into having a fully fledged Wikipedia. I have vast experience in bringing up my community from being in the incubator to being made a fully fledged Wikipedia.
Statement (not more than 400 words) Do výboru pre Stratégiu hnutia sa hlásim prvýkrát a chcem využiť svoje schopnosti na podporu WMF ako celku. Je pre mňa veľmi dôležité poskytnúť marginalizovaným a ohrozeným jazykom príležitosť prispieť k projektom Wikimedia alebo konzumovať obsah na Wikipédii, a preto pracujem s obrovskou energiou na dagbanskej Wikipédii. Prekladám anglický obsah na Wikipédii do jazyka Dagbani a vytváram nový obsah pre tých, ktorí nevedia čítať anglicky.

Adel Nehaoua (Nehaoua)

Nehaoua (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Ja v roku 2010
  • Osobné:
    • Meno: Adel Nehaoua
    • Country: Alžírsko
    • Jazyky: Ar-N Fr-4 en-2
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Arwiki, Wikiúdaje, FrWiki, Commons
    • Wikimedián od: 2009
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience súčasný administrátor na arabskej Wikipédii a arabskom Wikisource, prispievam do arabskej a francúzskej Wikipédie a mám viac ako 102 000 úprav na globálnej úrovni; prekladám články medzi angličtinou, francúzštinou a arabčinou na Wikipédii a na Mete.
Team collaboration experience Aktívny člen arabskej a alžírskej komunity od roku 2019. Som členom organizačného tímu Wikiarabia 2021
Statement (not more than 400 words) Odkedy som začal úzko spolupracovať s francúzskou a arabskou komunitou, vedel som, že komunity potrebujú vybudovať dobré vzťahy s Nadáciou a s jej projektmi. Podporil som Stratégiu Wikimedia 2030 a myslel som si, že odporúčania by posunuli hnutie k dosiahnutiu jeho poslania a vízie. Preto je spoločným záujmom všetkých komunít a Nadácie zúčastniť sa na implementácii odporúčaní. Ako jednotlivec si myslím, že môžem byť prínosom v Návrhovom výbore Charty; chcem sa podeliť o svoje myšlienky a chcem si s ostatnými vymeniť nápady a skúsenosti. Okrem toho, že mám záujem úzko spolupracovať s výborom, budem pôsobiť v role komunikátora medzi výborom a mojou komunitou a vynaložím maximálne úsilie pre potrebné snahy a potrebný čas na vypracovanie ambicióznej Charty, ktorá spĺňa očakávania Wikimediánov na celom svete.

Anass Sedrati (Anass Sedrati)

Anass Sedrati (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Na WikiArabia 2019 v Marakeši
  • Osobné:
    • Meno: Anass Sedrati
    • Country: Moroko, Švédsko
    • Jazyky: Arabic-N, French-N, English-4, Swedish-4, Spanish-3, Berber-3
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): ar.wikipedia, ary.wikipedia, Inkubátor, Wikidáta, Commons, Wikislovník
    • Wikimedián od: 2013
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience I am active in Wikimedia projects since 2013. I edit Wikipedia on several languages, and contribute to launch new versions in under-resourced languages as well. I am a co-founder of Wikimedia Morocco User group (Board member), Wikimedians of Tamazight User Group, and Arabic Wikimedians User Group. I have participated actively in different projects and initiatives, including being a Wikimedia 2030 Working group member (advocacy), the strategy liaison for Arabic language (WMF - contractor), member of the transition design group, and member of the connectors group, participating in writing the final 2030 recommendations.
Team collaboration experience I have participated in several team collaborative experiences within our movement at different levels. Locally, I have been project coordinator for Wikimedia Morocco for several years, and the co-chair of WikiArabia conference in 2019. Internationally, I was the volunteer manager for Wikimania 2019 in Stockholm, and have served as program committee member and scholarship committee member at many local and regional conferences. I am also a member of the Simple Annual Plan Grants Committee.

Regarding strategy, I have been collaborating with Wikimedians from all corners, when being a working group member, but also across the different conferences, projects and events where we met. This gave me an important insight and a valuable experience of how to collaborate cross-culturally, in different time zones, and also on how to manage different ways of working, but still manage to deliver the needed result.

Otherwise, I have a 8+ years professional experience as project manager, and my daily life is about team collaboration. I have worked in projects in IT, Telecommunications, health, public sector, finance, with several teams and companies around the world.

Statement (not more than 400 words) Od začiatku som bol zapojený do procesu stratégie Wikimedia 2030 a nosil som niekoľko klobúkov. Keďže som sa podieľal na príprave konečných odporúčaní, pevne verím, že Charta hnutia bude do budúcna kritickým dokumentom (a sprievodcom) nášho hnutia. Preto je dôležité dať jej potrebný priestor a uistiť sa, že na nej pracuje najlepší možný tím.

Chcel by som do Návrhovej komisie uviesť svoje pozadie ako interdisciplinárny Wikimédián, ktorý žil v troch krajinách. Som prepojený s viacerými komunitami hnutia a chcem sa s ostatnými podeliť o rôzne perspektívy a kontexty, ktoré poznám, aby som ich mohol reflektovať v našom globálnom kontexte. Rôznorodosť a inkluzívnosť sú mojimi hlavnými záujmami a chcem zaistiť, aby boli zapojené všetky naše zainteresované strany (vrátane budúcich).

Ako vodca komunity som sa zúčastnil niekoľkých diskusií o riadení a môj doktorát je z oblasti riadenia Internetu vecí (Internet of Things) s celou kapitolou o riadení na Wikipédii. :)

Potvrdzujem, že Charta hnutia je veľmi dôležitým dokumentom (podobný ústave) a že by mal byť prioritou pre tých, ktorí sa môžu pripojiť k tejto iniciatíve. Bude mi cťou pracovať na tom vo výbore. Ak máte na mňa otázku alebo potrebujete nejaké informácie, neváhajte ma kontaktovať na mojej diskusnej stránke a ja vám odpoviem čo najskôr.

Jorge Vargas (JVargas (WMF))

JVargas (WMF) (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Photo for the Wikimedia Foundation staff and contractors page by Myleen Hollero Photography
  • Osobné:
    • Meno: Jorge Vargas
    • Country: Colombia (Native) - USA (Resident)
    • Jazyky: Spanish-N, English-N, Japanese-2
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): {{{main wiki(s)}}}
    • Wikimedián od: 2013 (as WMF Staff)
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience I joined the Wikimedia Foundation in September 2013, allowing me to connect with the Movement across several forums and geographies in many opportunities. In my role with the Foundation's Partnerships Team (initially with a focus in Latin America, and now leading the Regional Managers team for almost 5 years), I've had the opportunity to meet and work with Affiliates and movement leaders globally, and better understand more particularly the needs of those outside of the United States and Europe.

I have been actively involved in the Movement Strategy process since it started, from the New Voices Research in 2017 that led to the Strategic Direction, to co-charing the Diversity Working Group in 2018–19.

Team collaboration experience Collaboration is in my DNA. As a Sr. Partnerships Manager, working successfully with others is essential to my team's goals and success. Impactful partnerships (within or outside the Wikimedia movement) always require team collaboration. I collaborate with other WMF teams constantly, engaging with people across themes and areas of work.

Leading Regional Partnerships also means closely collaborating with a range of actors, from UN agencies, tech companies, other non-profits, governments, and multilateral agencies. This work has also allowed me to partner with Wikimedia affiliates and movement leaders globally, building bridges between the movement and different partners with the goal of furthering our mission and making Wikimedia a well-known, diverse, and relevant space on the Internet. The 8+ years of tenure serving the Wikimedia movement also trained me well in what cross-cultural collaboration truly means, leading with empathy and understanding of cultural differences, navigating diverse personal and professional approaches towards problem-solving, multiple time zones, and across geographies.

Statement (not more than 400 words) Being an active participant and leader in the Movement Strategy process helped me to really understand the big importance the Movement Charter will have for the future of our Movement. I'm excited to take this work into tangible and needed actions towards our mission. Although not an active on-wiki contributor, I'm a Wikimedian at heart in a variety of ways, truly understanding the needs, gaps, strengths, and flaws of our movement, and more particularly, in underrepresented parts of the world whose voice is not present in our projects.

While participating in the Movement I've seen first hand the unfortunate bias Wikimedia (and the Internet) has towards US/Europe and English language centrism. During my time with Wikimedia, it became evident that as a social movement we need to strongly address the multiple blockers that exist to really allow our vision statement to become a reality. The Movement Charter will be instrumental in this goal. Trained initially with a legal background that transitioned in my last 7 years of experience to partnerships and business development, I also think I have the skills to be part of a drafting committee of a document such as this Charter, as I can bring the voices and ideas of others and my own into text that's understandable and clear. The Movement Charter needs to be a strong foundation towards that goal, and I strongly believe my professional and personal experience gives me the skills and tools required to be a part of the Drafting Committee, and represent both my professional side as a WMF staffer, as well as my personal interests and motivations in the Wikimedia movement.

Marie-Louise Aembe (WINEUR)

WINEUR (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Marie-Louise Aembe
    • Country: Konžská demokratická republika
    • Jazyky: French-N, English
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Wikipédia, Wikiúdaje, Commons
    • Wikimedián od: 2018
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Hnutiu sa venujem od roku 2018. V súčasnosti som prispievateľom na Wikipédii.
Team collaboration experience V rámci našej skupiny používateľov spolupracujeme aj na realizácii projektov, pretože žijeme v rôznych mestách.
Statement (not more than 400 words) Dnes má Wikipédia 20 rokov a od Wikimedia 2030 nás delí iba 9 rokov. Vzhľadom na množstvo práce, ktorú je ešte potrebné urobiť, nám už nezostáva veľa rokov, aby sme uvítali rok 2030. Potrebujeme teda ľudí s trochou znalosti Stratégie hnutia, ktorí sú dostupný a pomôžu nám posunúť sa v tejto implementačnej fáze ďalej. Bol som zapojený do stratégie ako organizátor salónov (v DRCongo) a účastník (vo východnej Afrike, Uganda).

Richard (Nosebagbear)

Nosebagbear (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Richard
    • Country: Spojené kráľovstvo
    • Jazyky: English
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): en-wiki, meta
    • Wikimedián od: Aktívne od r. 2018. Účet bol vytvorený v r. 2012.
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Po falošnom začiatku v roku 2012 som spadol do králičej diery v roku 2018 a odvtedy som aktívny. Jedno z mojich najaktívnejších polí je agent OTRS (teraz VRT), hlavne práca s ľuďmi bez akejkoľvek skúsenosti s Wikimédiou, pomoc s navigáciou čo môže byť skutočne zastaraný proces. Tiež som v roku 2019 sa stal administrátorom en.wiki, čo bolo približne v čase keď som sa stal vysoko aktívnym v Stratégii hnutia. Toto pozostáva z účasti na každej fáze skoro každého odporúčania, diskusie o prioritizácii, Univerzálneho kódexu správania a každej diskusii čo sme museli implementovať v Stratégii 2030. Zahŕňa tiež pomoc pri príprave kompromisnej výberovej metódy pre Návrhový výbor pre Chartu hnutia.
Team collaboration experience Podstatnú časť kariéry som pracoval ako strategický analytik pre medzinárodnú firmu - malý tím s hlavným poslaním získavať rôzne pohľady a priority tucta rôznych jednotiek firmy a následným vypracovaním realizovateľnej stratégie s ktorou budú všetci spokojní.
Statement (not more than 400 words) Zaujalo ma, čo tu dať – a zdá sa mi, že každý má svoj vlastný názor na používanie stanoviska, ale myslel som si, že by ste chceli vedieť, čo by som vlastne robil, keby som bol vybraný (aj keď v skrátenej forme!).

Tento proces je kritický, ale musíme sa postarať o to, že menej o autorov a viac o stanoviskách komunity (dôraz na množné číslo). Nemali by sme sa pokúšať presiť kontroverznú pozíciu s 51 % podporou a ani ja by som sa o to nepokúšal. Som veľkým zástancom „subsidiarity“ - to znamená, že čokoľvek, čo sa dá urobiť na najširšej úrovni (miestne komunity a meta -komunita), tak by sa tak aj malo urobiť.

  1. Máme všeobecné oblasti, s ktorými by mal súhlasiť každý, ale sú veľmi rozsiahle. Začal by som s otvoreným zoznamom, do ktorého by mohol ktokoľvek pridať oblasť, o ktorej si myslí, že by sa o nej malo diskutovať. Členovia MCDC (menej často alternatívna kapela?) môžu pridať svoje nápady ako každý iný redaktor. Mohli by sme tiež zhodnotiť počiatočné náznaky obáv z určitých zahrnutých aspektov – naznačenie potenciálnych „hotspotov“.
  2. Schválil by sa (úplne predbežný) zoznam, totiž MC je príliš veľký na to, aby sa pokúsilo vytvoriť celú verziu naraz, takže sa rozdelí na jednotlivé oblastí. Skôr než, ako sa to urobilo u veľa iných projektov WMF a vytvoril sa koncept a ukázal sa komunite – som presvedčený, že to povzbudzuje autorov, aby sa osvojili myšlienky maličkých zmien. Chcel by som, aby každá téma mala počiatočnú komunitnú diskusiu spojenú s obvyklými výzvami atď., aby ste získali podrobné informácie o názoroch, potom sa vytvori návrh a potom „viacfázové návrhy/revízie“.
  3. Moje osobné preferencie na detailnej úrovni sú zhruba v súlade s ad hoc prieskumami - „široké ťahy štetcom“ na princípoch hnutia, ľahké alebo stredné detaily o existujúcich ľuďoch a ich úlohách, podrobnejšie informácie o nových ľuďoch a transparentnosť pri najzávažnejších podrobnostiach. A tá transparentnosť musí začať od nás.
  4. Najkritickejšie: ratifikácia – ďalšia oblasť, v ktorej je potrebné čoskoro stanoviť. V opačnom prípade to vzbudzuje nedôveru a povzbudzuje to navrhuje menej náročný ratifikačný proces, s ktorým to bude rýchlejšie hotové, a tomu by sme sa mali vyhnúť. Mám niekoľko osobných myšlienok: väčšinovú podporu všetkých: miestnych komunít, aktívnych redaktorov, pobočiek a správnej rady. Možno ale nesúhlasíte – diskutujte!

Nakoniec, som k dispozícií pre akýkoľvek typ otázky. Keď skončí formálny proces, pýtajte sa na mojej diskusnej stránke.

Jaseem Ali (J ansari)

J ansari (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Wikipedia Conference Kolkata-2019
  • Osobné:
    • Meno: Jaseem Ali
    • Country: India
    • Jazyky: Hindi-N, English, Urdu
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Hindi Wikipedia, hi.vikivoyage, Wikidata, Meta Wikimedia, Translate.wiki
    • Wikimedián od: 2016
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience I have been contributing to Wikipedia and its sister projects for more than 5 years. After attending, Hindi wiki conference 2018-19 and WAT 2018, I felt there is a lot of work to do in the field of awareness of Wikipedia among societies and outreach activities so, other than online editing I am more involved in conferences, meetups, GLAM, online and contests like Wiki Love Monuments, Wikipedia Asian Month 2017-18, Wikimedia Tiger project-2018-19, etc.

I was Joined to Wikipedia and Wikimedia as a Reader in the year 2011 but I have registered this account year 2016. After joining the Wikimedia Movement, I led several contests in the form of an organizer in Edit A Than and Offline, Online The event. In which Hindi Wikipedia conference Delhi 2018. And Hindi Wikipedia conference Kolkata 2019 contributed as an organizer in. I am currently contributing to the Hindi Wiki Library and Hindi Wikipedia education program as a coordinator. I am an Advisor in Wikisource GLAM Heritage India Project For Hindi Wikisource.

I mainly contribute to the projects of Hindi Wikipedia. Where I have important rights. As I Was a sysop on Hindi wikitionery and Hindi wikivoyage. And I am an autopatrolled, reviewer, Rollbacker on the Hindi Wikipedia. As well as being the most active contributor to Hindi Wikipedia, I have created more than 1400 articles based on geography. Political science etc. I've edit numbers more than 31K.

I am the founder member of the Hindi Wikimedians User Group I am a founder member of Hindi wikivoyage and Hindi Wikiversity. I am a translator of the weekly technical newsletter for Hindi Wikipedia.

  • My global contribution more than 31K+ edits.
  • I am a global Rollbacker, Auto patrolled, Rollbacker and Reviewer. at Hindi Wikipedia.
  • I am One of the Founder member of Hindi Wikiversity, Which is First Indic Wikiversity.
  • I have been created more than 1400 articles on several wiki projects
Team collaboration experience

There are briefly my past Wikimedia involvement.

Statement (not more than 400 words) As a Student and a wikimedian I spend more time of my daily exposure on Wikipedia and its sister projects. Which is why I share my experience with social media channels, Whatsapp, telegram, Hangout and Wikipedia. Since joining Wikipedia 2016, at first I thought wikipedia is just a free knowledge sharing mechanism. Im interested in the art of spreading free knowledge globally.I would be happy to participate at the drafting of the Movement Charter for several reasons.an active Wikimedia, and have a lot of experience in Wikimedia movement, this will be great opportunity for me in Wikimedia movement.

Zhong Juechen (三猎)

三猎 (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Zhong Juechen
    • Country: Mainland China
    • Jazyky: zh-N, en-3
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): zh.wikipedia / commons.wikimedia / zh.wikivoyage
    • Wikimedián od: 2012 (functionally - account creation 2009)
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience I contribute to several Wikimedia projects, maily zh.wikipedia. I'm proud to be one of few editors in zh.wikipedia who keeps writing articles on their own instead of translating from other projects without checking references. I review articles and call on the community to realize the seriousness and importance of revewing, which was the main reason I recieved the Awards for Professionalism of Instruction. I try my best to help newbies (to some extent, we're all newbies), online and offline. I visted meetups held in various cities of Mainland China and Taiwan to learn experiences, and now I hold meetups in Hangzhou, Zhejiang. Also, as a PhD candidate in sociology, I study zh.wikipedia (nationlism, colonialism, gender issues, bureaucracy, knowledge as power, and the wall between veterans and newbies / editors and readers) and published a paper on Taiwan Sociology Association Meeting of 2019.
Team collaboration experience

I am used to collaborate with people on an article, a programme, a document. However, I don't treat these experience as team collaboration, but peer to peer collaboration instead.

I tell good jokes. In Chinese, though.

Statement (not more than 400 words) As someone who truly believes that the administrative system of Wikimedia should be taken as *not a big deal*, I couldn't imagine my self being a candidate here. But I just changed my idea, realising that there are thousands of people around the world keeping writing articles, spreading free knowledge, and not caring Wikimedia politics at all, just like me. They may not care, but should be cared. So here I am. My objective is to represent the idea of decentralization.
There're flowers in my home, just beside my computer. I grow flowers, or flowers grow? I think the latter way.

Abdulrahman (itzedubaba)

itzedubaba (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Abdulrahman
    • Country: Nigéria
    • Jazyky: Hauština, angličtina, fulde
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Hauštská Wikipédia, Anglická Wikipédia, Wikidáta
    • Wikimedián od: 2021
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Člen Hausa Wikipedia user group
Team collaboration experience Účastník rôznych programov Wikipédie, ako je napr. Wikimánia 2021
Statement (not more than 400 words) Mám vznešené a vznešené profesionálne sny: chcem pomôcť čo najväčšiemu počtu ľudí v núdzi, aby boli v bezpečí a šťastní.

Ako absolvent vysokej školy chcem zvládnuť všetky stratégie, ktoré sú najúčinnejšie pri podpore progresívnych sociálnych zmien. Byť starostlivou osobou je nevyhnutné pre sociálnu prácu, rovnako ako snaha a vysoká motivácia prinútiť klientov, aby dosiahli svoj plný potenciál. Sociálni pracovníci musia rozpoznať individualitu každého klienta a umožniť mu napredovať a zlepšovať sa. Plné rešpektovanie dôstojnosti klientov pomáha rozvíjať pocit vlastnej hodnoty, ktorý vedie k sebarealizáciii a k sebahodnote, a pomáha klientom stať sa participatívnymi občanmi, a nie záťažou pre systém. Boj so sociálnou nespravodlivosťou je podľa mňa zásadnou súčasťou sociálnej práce, rovnako ako obhajovanie záujmov ľudí, vždy s cieľom dosiahnuť pre svojich klientov najlepšie výsledky. Pevne verím, že sociálni pracovníci by mali byť hlasom pre utláčaných, ktorí bojujú za spravodlivosť a progresívne zmeny vo svojich komunitách. Aj keď je práca s jednotlivými klientmi (v mikro meradle) mojím primárnym a bezprostredným cieľom, myslím si, že je dôležité nikdy nestratiť zo zreteľa celkový obraz a to, že naše vlastné úsilie je súčasťou väčšieho hnutia za väčšiu rovnosť a dôstojnosť.

Hobit (Hobit)

Hobit (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Hobit
    • Country: USA
    • Jazyky: Angličtina
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Anglická Wikipédia
    • Wikimedián od: 2007
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Pred rokmi som pracoval na návrhu NSF, ktorý zahŕňal Wikipédiu a bol podporovaný WMF.
Team collaboration experience Často vyučujem vo veľmi veľkých kurzoch na úrovni vysokých škôl, niekedy zahŕňajú učiteľský zbor až s 25 ľudmi. Aj keď je všetka moja práca v angličtine, pracujem s ľuďmi z celého sveta. Počas pandémie som organizoval online stretnutia s ľuďmi z ~ 10 rôznych časových pásiem.
Statement (not more than 400 words) Často učím veľmi veľké kurzy na úrovni vysokých škôl, ktoré niekedy zahŕňajújú učiteľský zbor s počtom až 25 ľudí. Aj keď je všetka moja práca v angličtine, pracujem s ľuďmi z celého sveta. Počas pandémie som organizoval online stretnutia s ľuďmi z približne 10 rôznych časových pásiem.

Nepovažujem sa za vynikajúceho spisovateľa, ale som silný redaktor a niekedy musím za menej ako týždeň poskytnúť spätnú väzbu (na obsah a písanie) na asi tucet, 15 a viac stranových, návrhov.

RFC-ká, ktoré som urobil na en, sú pravdepodobne najlepším dôkazom mojej schopnosti čítať a porozumieť názorom rôznych strán ([1] bol zatiaľ posledný).

Od septembra do polovice decembra budem veľmi zaneprázdnený a pravdepodobne to bude pár týždňov, čo nebudem môcť robiť 5 hodín práce. A v septembra 2022 by sa to malo opäť udiať.

Aliyu (Aliyu shaba)

Aliyu shaba (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Aliyu
    • Country: Nigéria
    • Jazyky: Angličtina, Hauština
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Anglická Wikipédia, Wikimedia Commons, Hauštská Wikipédia, Wikidáta, Hauštský wikislovník
    • Wikimedián od: 2020
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Odkedy som začal používať Wikipédiu, naučil som sa veľa vecí, napríklad vytváranie úprav a preklad článkov.
Team collaboration experience Účastník rôznych programov Wikipédie, ako je napr. Wikimánia 2021
Statement (not more than 400 words) Chcem pomôcť projektom Wikimedia zlepšiť ich obsah. Vždy je dobré spolupracovať pre dobro všetkých, najmä prostredníctvom vzdelávania. Rád by som využil svoje odborné znalosti v spolupráci s ostatnými členmi na ďalší rozvoj Nadácie Wikimedia.

Jastin Boniventure Msechu (Justine Msechu)

Justine Msechu (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
justine Msechu
  • Osobné:
    • Meno: Jastin Boniventure Msechu
    • Country: Tanzánia
    • Jazyky: Swahilčina a angličtina
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Wikimedia a Wikipédia
    • Wikimedián od: 8 Február 2021
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Since joining wikipedia I have learned many things such as creating, editing and translating articles. I have also attended various wikipedia sessions especially the Movement Charter.
Team collaboration experience Tu v Arushe sa podieľam na príprave rôznych swahilských Wikimédia programov.
Statement (not more than 400 words) Som veľmi flexibilný a vynaliezavý človek. Aj keď sa veci zmenia na poslednú chvíľu, dokážem sa im prispôsobiť a dodržať krátke termíny. Preto si myslím, že je to skvelá príležitosť pracovať v Návrhovom výbore Charty hnutia, aby sme ďalej rozvíjali Wikipédiu a dosiahli cieľ do roku 2030, ale tiež sa podeliť o svoje skúsenosti a poučiť sa od ostatných.

V M (Vis M)

Vis M (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: V M
    • Country: India
    • Jazyky: Malajzia (ml-N), Angličtina (en-5), Hindčina (hi-3)
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): ml.Wikislovník (Malajálamčina), Commons, ml.Wikizdroje, en.Wikislovník, lexémy Wikidát, Wikispore
    • Wikimedián od: 2011
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience My main contributions so far have been maintenance & housekeeping, patrolling vandalism across different projects, adding 50,000+ Malayalam language lexemes at Wikidata, 500+ ml entries at en.Wiktionary, 1000+ uploads to Commons, editing chemistry, materials and manufacturing articles on en.w, collaborating, connecting and assisting people across different projects, widening free knowledge movement, etc. I am active across diverse Wikimedia sister wikis; having 1000+ edits on 4 wikis and 100+ edits on 10 wikis in total.
Team collaboration experience Collaborated as part of a few WikiProjects, mainly LD, KERALA and POLYMER. I participate in many discussion forums of Wikimedia projects and groups. I am also a happy-to-help person, assisting those looking for help. I have always maintained a welcoming atmosphere.
Statement (not more than 400 words) Budem pracovať na tom, aby rôzne skupiny ľudí, vrátane globálneho Juhu a najmä žien, mali prístup k rôznym projektom Wikimedie a mohli v nich pracovať. To tiež zahrňuje zaistenie bezpečnej a ústretovej komunity, ktorá dodržiava Univerzálny kódex správania.

Wikimedia by malo umožniť každému prispievať prostredníctvom smartfónov a preferovaných zariadení (desktop je IMHO typovo/demograficky neobjektívny). Vždy som pracoval na odstránení prekážok k slobodnému poznania a k zníženiu náročnosti učenia, ktorá je potrebná na zapojenie sa do prispievania. Tí, ktorí by chceli pridať znalosti, by to mali zvládnuť bez toho, aby trávili čas školením. Veci by mali byť navrhnuté intuitívne.

Správna komunikácia a dokumentácia sú ďalšími aspektmi, ktoré doteraz chýbali. WMF musí komunikovať s komunitami a dostávať spätnú väzbu od rôznych skupín z rôznych sesterských projektov. Návrhový výbor by to mal brať do úvahy.

Rafael Laynes Hancco (RaftaLayns123)

RaftaLayns123 (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Rafael Laynes Hancco
    • Country: Arequipa, Peru
    • Jazyky: Spanish
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Spanish Wikipedia, brief contributions to pt.wiki
    • Wikimedián od: 2020
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Creator and editor of more than 100 articles
Team collaboration experience I have not worked but will do so after a great translation.
Statement (not more than 400 words) For Wikipedia, those who have joined before and those who will use it. Wikipedia is not just an encyclopedia, it moves us towards the change. #RafaRedactor


Gergő Tisza (Tgr)

Tgr (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Talking about Wikipedia at a copyleft event in 2009.
  • Osobné:
    • Meno: Gergő Tisza
    • Country: Hungary, USA
    • Jazyky: Hungarian, English, very limited German
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Hungarian Wikipedia
    • Wikimedián od: 2004
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Since finding Wikipedia in 2004, I have gained experience in a wide range of roles - editor, patroller, administrator, translator, OTRS agent, technical volunteer, outreach activist, chapter founder, and board member. Since 2013 I have been working for the Wikimedia Foundation as a software developer (see staff user page here - to avoid any doubt: my candidacy here is entirely in a volunteer capacity) and have focused my free time on wiki software development as well.
Team collaboration experience I have been involved in movement strategy since 2017, first as a member of the Product & Technology working group, then as a recommendation writer. On-wiki, I have been active (mostly between 2005-2012) in mediation, consensus-building, and policy-making.
Statement (not more than 400 words) For all its virtues, the Wikimedia Movement has only been partially successful at empowering its volunteers, whose work it is sustained by. We need to improve equity, in both senses of the word: ensuring we treat each other fairly and impartially, and ensuring we treat those donating their time and efforts to the movement as shareholders, who can participate in the decisions that affect them and their work, and get all the support they need to do that well. The movement strategy is a bold attempt to achieve that, and I'd like to do what I can to help it move forward.

What I hope to bring to the table:

  • Deep familiarity with the strategy process. From 2018 summer to early 2020 I spent most of my free time participating in strategy discussions and helping to give shape to the recommendations.
  • Technology background: with half of all movement funds going to tech, understanding the needs and possibilities of that space is important for resource allocation, one of the focus areas of the Charter. Also, governance of open-source software holds many lessons we can learn from.
  • Familiarity with how the WMF works. Given that the movement recommendations ask for many current WMF responsibilities to be transferred to other movement entities, and the charter and the drafting committee are likely to be the vehicle of that, understanding those responsibilities well is important.
  • Some familiarity with the CEE region and its collaboration efforts. The strategy asks for the formation of regional hubs; I think we should pave the cow paths and build on what regional collaboration already exists, and WMCEE is one of the possible role models and test subjects in that area.
  • A wide perspective. I have spent several years both as a wiki editor and community organizer; on a chapter board; and as paid staff for the largest movement organization. I joined a small wiki, watched it grow into a mid-sized one, and have dipped my toes into contributing to large ones. During that, I have gained an appreciation of how much the needs and experiences of various movement groups can differ.

Félix Guébo (Ivcom)

Ivcom (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Účasť na oslavách 20. narodenín Wikipédie na Pobreží Slonoviny
  • Osobné:
    • Meno: Félix Guébo
    • Country: Pobrežie Slonoviny
    • Jazyky: Francúzština, angličtina
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Francúska Wikipédia, Anglická Wikipédia, Swahilská Wikipédia, Wikislovník, Meta, Commons, Wikidáta.
    • Wikimedián od: 2015
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience od roku 2015 prispievam do Wikipédie. Do komunity užívateľov Wikimedia Group Pobrežia Slonoviny som vstupil v tom istom roku, ako som sa stal dobrovoľníkom. V roku 2016 som bol zaradený do roly ako komunikátor v rámci komunity, predovšetkým na pozíciu Grafický dizajnér. Ako tento názov hovorí, tak mám na starosti vypracovanie akejkoľvek grafickej a fyzickej vizuálnej komunikačnej podpory v rámci komunity v našej krajine. V roku 2021 som nastúpil do výkonnej rady Wikimédia Pobrežia Slonoviny ako zástupca generálneho tajomníka, kde mám na starosti sekretariát komunity.
Team collaboration experience Particularly at Wikimedia, I have worked in the local team of the Wiki Loves Africa project for the 2015, 2016 and 2017 sessions. My role consisted in helping with the realization of the activity programs, development of the content for publication, management of the teams for taking the photos, training of and support to the volunteers to the project, staying in line with the strategic direction and the recommendations of the Project Manager. This had the aim of a reliable and perfect dissemination of communication materials, the assistance of the local contributors on Commons and finally the realization and the correction of the reports of the project activities. The work was supervised by the Country Project Manager.
Statement (not more than 400 words) 20 rokov po jeho narodeninách je Wikipédia veľmi dôležitým kanálom s vlastnou schvaľovacou pečaťou. Urobili sme toho veľa a máme ešte oveľa viac práce, pretože sme len 6 rokov od našich cieľov Wikimedia 2030. Vzhľadom na ambiciózne ciele a náročnosť práce, ktorú je potrebné vykonať, je nevyhnutné najať dobrých ľudí, aby dosiahli veľa. Preto je najdôležitejšia potreba ľudí, ktorí sú s týmto hnutím oboznámení. Pre mňa, na základe skúseností, ktoré som získal vo svojej krajine, a zručností, ktoré som získal ako aktívny člen pri implementácii stratégie Wikimedia 2030 na Pobreží Slonoviny, dobrovoľne vyvíjam Chartu hnutia Wikimédie.

Jamie Li-Yun Lin (Li-Yun Lin)

Li-Yun Lin (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Wikimedia Summit 2019
  • Osobné:
    • Meno: Jamie Li-Yun Lin
    • Country: Taiwan
    • Jazyky: Čínština (̠Zh-N), Angličtina (EN-4), Francúzština (FR-2), Japončina (JP-1)
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Zh Wikipédia, Meta-Wiki
    • Wikimedián od: 2014
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience

Board member of Wikimedia Taiwan (2016.03 - present)

  1. Director of Wikipedia Asian Month (2019.09 - present)
  2. Chinese interpreter and translator for Wikimedia movements (2017.09 - present)
  3. Member of Community Health team for Wikimedia movement 2030 (2018.11 - 2019.12)
  4. Program committee member of ESEAP conference (2018 2017.08 - 2018.05)
  5. Project manager of Taiwan WikiProject Med (2016.03 - 2019.06)
Team collaboration experience As a board member of Wikimedia Taiwan, I worked as a volunteer manager for Taiwan Wikiproject Med for three years, also assist the Taiwanese community and WMTW can have better conversations/ cooperation with international Wiki communities and involve in more movements. Besides the duties from WMTW, I also participate in several regional organizations and Wikimedia movements. such as joining the program committee of the ESEAP conference to design and arrange programs for participants, discussing and writing recommendations as a Community health team member for 2030 movement and so on. Starting from 2017, I keep assisting improve the Chinese translation quality for Wikiprojects and movements; what's more, working as a Chinese interpreter for Wiki global conversations. I have plenty off-Wiki and on-Wiki collaboration experience. I am currently the director of Wikipedia Asian month (events and user group), cooperating with more than 60 Wiki teams from worldwide to promote Asian cultures via Wikipedias and Wikimedia projects. I am a full-time PhD researcher/ PhD candidate in real life, my major research field is immunology, virology. I shared my Wiki experience in some universities before and now have a lot of cooperation with other research teams all over the world.
Statement (not more than 400 words) Since the feedback from Chinese communities has been ignored for a long time, now it's time to make a move: participating in the draft committee to make some changes. Besides the ignorance; in my Wiki years, I suffers from the insult due to my ethnicity, gender, academic degree, accent and so on, those are definitely something that should not last and let the newcomers suffer like me. Hope I can bring my experience and Wiki expertise, also as diverse voices as possible to the draft committee. I am looking forward to making our future achievement more comprehensive and creating a more diverse, equal, safe and friendly environment for everyone to devote themselves to volunteer work without fears.

Sadik Shahadu (Shahadusadik)

Shahadusadik (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Sadik Shahadu at Parliament of Ghana Editathon
  • Osobné:
    • Meno: Sadik Shahadu
    • Country: Ghana
    • Jazyky: English, Dagbani, Hausa and Twi
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): English Wikipedia, Dagbani Wikipedia, Wikidata, Wikimedia Commons, Wikimedia Incubator
    • Wikimedián od: 2016
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience My name is Sadik Shahadu from Ghana. I am a Co-founder of the Dagbani Wikimedians User Group and the Global Open Initiative. I am currently serving as a regional ambassador for indigenous communities at Art+Feminism, a steering committee member of the Wikimedia Language Diversity Hub, and have previously served as a volunteer on the Wikimedia project grants committee.

Over the past six years, I have served as a Wikipedia community leader and a project lead for several Wikimedia projects such as edit-a-thons, workshops, campaigns, and photo walks at the Global Open Initiative and the Dagbani Wikimedians User Group. I have also served as a country coordinator for Wiki Loves Folklore and Wiki Loves Earth 2021. Since 2017, I have volunteered for different Wikimedia communities including the current 3 Wikimedia affiliate User Groups in Ghana. As an indigenous ambassador, I work with indigenous communities to improve the content of Wikipedia in African languages. Some of my works include:

Team collaboration experience Over the past over the past six (6) years, I have collaborated and worked on several Wikimedia-related projects with organizations/institutions such as the University of education's school of languages Ghana (The Dagbani department), University for development studies (UDS Navrongo campus), Wiki Africa Education and Artandfeminism. Outside Wikipedia, I served as a Mozilla Open Leader X fellow working with students to create open educational resources (OER) in Ghana and currently serving as an ambassador for the Mozilla festival 2021. Since 2020, I have served as a MozFest wrangler, working with the Mozilla foundation staff to co-designed the Mozilla festival. In 2017, I was a member of the CC global summit 2018 program committee and a Co-lead for the 'future of the Commons' track. I am currently a program facilitator and panel chair for the Hack4OpenGLAM at the 2021 Creative Commons global summit.

In addition to that, I work with several open leaders and OER experts on the 'Open Education for a Better World' program as an advisory board member to support participants and also help create scholarship opportunities for students from Africa at the university of Nova Gorica, Slovenia. As a digital language activist, I work with individuals and organizations who are interested in digitizing the Dagbani language on the internet.

Statement (not more than 400 words) I believe, open education will provide a lasting solution to the global injustice that is affecting education in Africa. As one of the world's most visited online learning platforms, Wikipedia has proven to be one the most valuable online resources for both students and educators. As a volunteer contributor, I wish to contribute my experience to help this committee thrive. I am a project manager, researcher and a digital language activist with strong internet industry experience. I am passionate about open education, open data, and opensource technology.

My strengths are my interpersonal communication skills and my ability to work with people from diverse backgrounds. I am interested in working with indigenous languages communities, and always happy to discuss how we can bridge the gender gap on Wikipedia and the digital divide across Africa.

Kanhai prasad chourasiya (कन्हाई प्रसाद चौरसिया)

कन्हाई प्रसाद चौरसिया (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Hindi wiki conference 2020 (Delhi)
  • Osobné:
    • Meno: Kanhai prasad chourasiya
    • Country: India
    • Jazyky: Hindi (Native), English, Bangla
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Hindi wikipedia, Hindi Wikisource
    • Wikimedián od: 2019
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience

I member of the SWMT, I also active doing cross-wiki spammers and Patrolling project from Twinkle prefence & Swviewer.

  • My global contribution 40k+ edits.
  • I am currently Auto patrolled, rollbacker at Hindi Wikipedia, Meta wiki.
  • And, I also Sysop at Hindi wiktionary.
Team collaboration experience
  • Hindi Wikisource edit-a-thon 2019.
  • Delhi hi wiki conference attend 2020.
  • Hindi Wikipedia edit-a-thon 2020.
  • Hindi Wiktionary edit-a-thon 2021
Statement (not more than 400 words)

Active project name

  • Hindi Wikisource.
  • Hindi Wikipedia.
  • Hindi wikibooks.
  • Wiki data.
  • Hindi wiktionary.
  • And I try to best some other languages like Bhojpuri, Bangoli, Methali, Punjabi & English.

Michael Baker (Tango Mike Bravo)

Tango Mike Bravo (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Michael Baker
    • Country: Italy
    • Jazyky: English
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): en.wikipedia
    • Wikimedián od: 2008
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience My main experience is creating and editing pages on en.wikipedia. I have also contributed to Wiki Loves Monuments in 2017 and attended Wikimania in 2014 in London where I was living at the time.
Team collaboration experience In 1994 I founded Electronic Frontiers Australia and was on its board, first as chair, then as board member for several years. During that time I was the EFA representative on the Global Internet Liberty Campaign. With others I was responsible for drafting several of the GILC statements that were subsequently signed by many of the GILC member organisations. On en.wikipedia was part of an ad-hoc team that merged Template:Family tree into Template:Tree chart. This involved editing every template and page that used the former template to check and if necessary make minor changes so that the template use did not break.
Statement (not more than 400 words) Grew up in Scotland (can translate Glaswegian to English), went to universities in Scotland and England, later moved to Australia where I became a citizen and now live in Italy with my wife. Currently learning Italian. At The Open University was Vice President Constitutions of the students association, responsible for managing changes to the organisations constitution. Before moving to Australia was involved in The Hunger Project for which raised over £10,000 by gathering pledges only payable if at least £10,000 in pledges were made. Founded Electronic Frontiers Australia which included drafting the first constitution and for which was first chairperson. Being an EFA board member and representative on the Global Internet Liberty Campaign involved both national and global policy work, both for the organisations and understanding and criticism of national and international policy with respect to online civil liberties. On en.wikipedia have been involved in:

Robert McClenon (Robert McClenon)

Robert McClenon (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Robert McClenon
    • Country: USA
    • Jazyky: Angličtina (natívne)
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Anglická Wikipédia
    • Wikimedián od: 2005
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience I am not sure what is meant by the Wikimedia movement, but my experience with Wikimedia servers and communities is as a builder of the English encyclopedia, and in particular as a mediator in the English Wikipedia
Team collaboration experience A 45-year career of professional involvement with information technology teams, as well as a track record as a mediator in the English Wikipedia
Statement (not more than 400 words) Nie som si istý, či existuje alebo by malo existovať hnutie Wikimedia z hľadiska sociálneho hnutia za účelom zmeny alebo zlepšenia. Redaktori a používatelia serverov a systémov Wikimedie tvoria vzájomne prepojený súbor komunít, komunitu komunít, ktoré sú prepojené udržiavaním množstvo elektronických knižníc. Mojím cieľom ako kandidáta do návrhovej komisie Charty hnutia je propagovať túto praktickú myšlienku elektronického spoločenstva komunít, ktoré udržiavajú a budujú bezplatné znalosti. Návrhový výbor Charty hnutia by mal navrhnúť všeobecnú chartu pre komunitu redaktorov vo viacerých elektronických knižniciach, a nie hocijaký iný typ hnutia určený za sociálnu zmenu. Výbor pre návrh charty by sa mal zamerať na kvalitu elektronických knižníc, ktoré komunity udržujú, a nie na akýkoľvek iný sociálny cieľ, a mal by navrhnúť chartu, ktorá je plne samosprávna s minimálnym zapojením nadácie.

Gilbert Ndihokubwayo (Gilbert Ndihokubwayo)

Gilbert Ndihokubwayo (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Gilbert Ndihokubwayo
    • Country: Burundi
    • Jazyky: Kirundi, Francúzsky, Anglický, Swahili, Esperanto
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Wikimedia Commons, Wikipédia, Meta-Wiki
    • Wikimedián od: February 2019
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Spoluzakladateľ Wikimedia Community User Group Burundi (Komunitná skupina používateľov Wikimedia Burundi), East Africa strategy summit (Východoafrický strategický sumit), Wiki Loves Africa, Wiki Pages Wanting Photos.
Team collaboration experience Východoafrické diskusie o stratégii, Západoafrické regionálne stretnutie o stratégii, Konverzácie o stratégii v rámci hnutia, Komunitná skupina používateľov Wikimedia, Africké wikimediáni (skupina na Telegrame), Vikimedio en Esperanto (Wikimédia v Esperante (skupina na Telegrame)), diskusia o procese stratégie Wikimedického hnutia.
Statement (not more than 400 words) Som človek s vlastnou motiváciou, a som rád, že môžem slúžiť Nadácii Wikimédia. Počas svojho akademického štúdia som získal znalosti o Komunikácii na podporu rozvoja; získal som znalosti o rôznych aspektoch a prístupoch v komunikácii, vrátane vrátane skupinovej komunikácie, participatívnej komunikácie, komunitných konzultácií a medzikultúrnej komunikácie.

Som k dispozícii pre túto aktivitu a sľubujem, že budem konať v záujme hnutia Wikimédie, v súvislosti s Univerzálnym kódexom správania a dodržiavaním odporúčaní Strategického smerovania a Stratégie hnutia. Po rôznych účastiach na akciách wikimedického hnutia vlastne rozvíjam svoje zručnosti v projektoch Wikimédie a plánujem rásť. Vo svojej profesionálne práci som dosiahol takú úroveň, aby som koordinoval rôznych aktérov a nachádzal kompromisy. Moje praktické skúsenosti mi pomohli otestovať svoje schopnosti plánovať, byť pohotový a kreatívny. Tiež som si vyskúšal svoju schopnosť vidieť medzery, ktoré je potrebné vyplniť, a schopnosť vyjednávať s rôznymi stranami.

KAHOU (Kahoutoure)

Kahoutoure (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Afrocine consolidation workshop in Ivory Coast
  • Osobné:
    • Meno: KAHOU
    • Country: Pobrežie Slonoviny
    • Jazyky: Francúzština
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Wikipédia, Commons, Wikislovník, Wikicitáty
    • Wikimedián od: 2017
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience

I participated in several edit-a-thons, especially the 1lib1ref edit-a-thons and the Afrociné projects, Wikikouman, as well as the Wiki Loves Africa contributor evenings, and Wikipedia Class

Team collaboration experience I am the Project Manager of Afrociné Côte d'Ivoire and the Project Assistant of Glam and I actively participate in the different activities of the Wikipedia sister projects
Statement (not more than 400 words) Ako mediálny producent som kurátorom obrazov a generálnym riaditeľom zastrešujúcej organizácie pre archivárov, knihovníkov a kníhkupcov na Pobreží Slonoviny (FICCI). Prostredníctvom svojho školenia v oblasti projektového manažmentu som získal mnoho zručností, ktoré hľadáte. Mám schopnosti úspešne zvládnuť úlohu, ktorú mi zveríš. Motivácia, dôslednosť a počúvanie sú kľúčové slová, ktoré opisujú moje profesionálne správanie.

Moje skúsenosti ako projektový manažér na VIII. hrách frankofónie mi umožnili získať znalosti potrebné na správne plnenie úloh pod tlakom. Keďže som pravidelne konfrontovaný so vzostupmi a pádmi práce, som schopný úplne nezávisle reagovať na nepredvídané udalosti. Práca v Návrhovom výbore Charty pohybu je skutočne predo mnou úloha, do ktorej môžem naplno prispieť svojimi schopnosťami a skúsenosťami.

My experience as a Project Manager during the VIIIth Games of Francophonie has allowed me to acquire the knowledge necessary for the proper execution of tasks under pressure. Regularly confronted with the ups and downs of the job, I am able to respond to unforeseen events in complete autonomy.

Taking part in the Drafting Committee of the Movement Charter represents for me a real future commitment in which my aptitude and my experience will be able to express themselves fully.

Runa Bhattacharjee (Runab_WMF)

Runab_WMF (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Runa Bhattacharjee
    • Country: India
    • Jazyky: Bengálsky, Angličtina, Hindský
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): mediawiki.org, metawiki, bn.wikipedia, en.wikipedia, commons
    • Wikimedián od: 2013
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience

I have a personal and a professional role inside the Wikimedia movement. In my personal capacity I am a contributor to Bangla and English Wikipedia, and Commons. In my professional role, I work at the Wikimedia Foundation providing operational support to the Inuka, Language, and Campaigns Product teams as a Director in the Product Department. At various times, I have participated in activities that the teams or the Product department have undertaken for product initiatives.
A notable example is my participation in the development, maintenance, and communication outreach of the Content Translation tool from the WMF Language team.

Team collaboration experience I have been part of open source communities since 2000, and participated in various roles that directly impacted the project’s objective and growth. My primary contributions have been in localization of open source software at a time when internationalization support for Indic languages was at a formative stage.

It was a challenging frontier that provided me the opportunity to understand how software development practices could be optimized towards equitable adoption beyond socio-political and linguistic boundaries. This required continuous collaboration with a globally spread community of volunteers, organizations, policymakers, corporates, and governments. I have participated both in an individual and organizational capacity in such efforts primarily as part of the Fedora, Mozilla, GNOME, KDE, and Ankur Bangla (formerly Bengalinux) communities.

Since 2013, I have been part of the WMF’s Language team, with whom I had earlier collaborated in my other roles, and have been closely associated with language support efforts within the Wikimedia movement.

Statement (not more than 400 words)

I believe that the strength of any movement can be determined by how well it can anticipate its preparations for the future. A movement as vast and global as the Wikimedia movement is an ever growing space and will continue to diversify in ways we may not even be able to imagine in the present. What we do know is that the movement has a mission and we can take consistent steps towards its success.
The movement strategy recommendation to ensure equity in decision-making provides rationale for 5 key structures, that not just proposes to fill existing gaps in fundamental operational processes, but also puts forward foundational elements that can make the movement more welcoming, inclusive, and easier to navigate around.

Within the Wikimedia Movement, we have regularly acknowledged the need to bridge gaps of content and participation that currently exist. Big and small efforts have been conducted at various times. Having had the opportunity to closely observe some of these activities, my understanding has been that the success that we achieve through these efforts happens through sheer grit and perseverance of the individuals involved. Our systems and structures could have supported them better if there was more clarity on how we can conduct our everyday work through well established processes, and how we can bring in change to meet new challenges.

As part of the drafting committee for the Movement Charter, I would like to keep our focus on a healthy combination of globally shared standard practices, and flexibility so that the guidance provided through the Charter allows a sense of stability to movement participants at all levels, and retains scope for continuous improvements as we work towards the 2030 vision.

Yair Rand (Yair rand)

Yair rand (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Yair Rand
    • Country: Canada
    • Jazyky: en-N, he-1, eo-1
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): English Wiktionary, Wikidata
    • Wikimedián od: 2009
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience I am an administrator on several projects, and an interface admin on English Wiktionary. I've done a reasonably large amount of policy writing on multiple projects, wrote a lot of gadgets and user scripts (some examples include TabbedLanguages on Wiktionary, ReferenceTooltips for Wikipedia, the WikidataInfo.js script for Wikidata, and the SignWriting Keyboard for Sign language projects), worked on Wikidata ontology structuring, and have done a moderate amount of work on content.

I spend far too much time following things on Meta and elsewhere, so I'm fairly familiar with how the various movement structures and systems work.

(I've also been writing "fantasy Wikimedia charters" on my own for ~5 years, which ought to count for something. :) )

Team collaboration experience

I'll be blunt: My relevant team collaboration experience is much less than many other candidates. I've never worked as part of any affiliate organization, nor any on-wiki committee, nor any strategy working group. Additionally, both my technical and policy-writing activities have been less "team-based" than is typical.

That said, all Wikimedia activities are pretty inherently collaborative, and if anything is going to be a skill that we've almost all necessarily gotten good at, it's good-faith collaboration in writing something together.

Statement (not more than 400 words) A major goal of the Charter is to "clearly define roles and responsibilities", set boundaries, and define what we're doing and how we do it. It is essential for the future functioning of the projects and supporting organizations, that we create ironclad safeguards against overreach by our institutions, firmly anchor long-standing principles and goals, and establish a solid and effective framework for how the various high-level processes and parts of Wikimedia interact with each other.

The new framework should unambiguously specify responsibilities and authorities, minimize conflict, and allow everyone to get on with their work. The Charter should organize structures to enable projects and groups to receive needed support, while protecting them from inappropriate interference. As expressed in the Strategy Recommendations, all of Wikimedia's supporting organizations should be bound by enforceable basic requirements, and certain structures should be distributed and decentralized.

I would like the creation of the Charter to be an open and participatory process, involving many volunteers directly editing numerous Charter drafts around Wikimedia, moving forward in a wiki-style manner, our many communities and groups cross-pollinating texts and ideas and arguments and points of discussion, and gradually converging towards coherent results with the assistance of the drafting committee.

Whatever the method, the final outcome must be subject to community-wide ratification. Wikimedia is built by the volunteer community; it is the community that must decide whether to go forward with the Charter.

Chico Venancio (chicocvenancio)

chicocvenancio (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Portrét Chica Venancia v čiernej košeli
  • Osobné:
    • Meno: Chico Venancio
    • Country: Brazília
    • Jazyky: pt-br-n, pt-5, en-5, es-2, fr-2, de-1
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): ptwiki, commons, wikitech, wikidata, mediawiki.org
    • Wikimedián od: 2006
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience I am a co-founder and board member of Wiki Movimento Brasil, the sole Wikimedia affiliate in Brazil, currently.


I have led programs at public universities and most importantly worked with quilombolas in Maranhão, my home state, one of the poorest states in Brazil. Quilombos are rural communities that were created by African Brazilians that had been enslaved in plantations that existed in Brazil until abolition in 1888. These settlements still exist and are a beacon of cultural resistance in Brazil. I have organized Wikimedia activities in these communities.
I have been a Wikimedian for over 15 years and have contributed all over. Nowadays, I am mostly active as a member of the Volunteer Response Team (former OTRS) and a maintainer of PAWS, Wikimedia's version of JupyterHub "a popular Open Source tool that allows the creation and sharing of documents that contain live code". I joined the Wikimedia Hackathons of 2013 (Berlin), 2019 (Prague) and 2021 (online).

Meta Wikimedia activity As a board member of Wiki Movimento Brasil, I have joined the Strategic Wikimedia Affiliates Network meetings, particularly the ones on the Movement Charter, and have been active in movement-wide discussions, for example, on the Universal Code of Conduct. I have also liaised between the Wikimedia Foundation and our affiliate on several occasions and represented our affiliate in Wikimedia international and regional meetings and discussion channels, including the Wikimedia Conference in 2017.

Team collaboration experience

I work as an open-source developer in an environment of collaborative coding and documentation. Also, maintaining PAWS is also very much a team effort these days with most of the work now falling to the Wikimedia Cloud Services team.

  • I was hired by the Wikimedia Foundation as the Portuguese language specialist for the phase 1 strategy process, in 2017. In this capacity, I have guided collaboration across diverse stakeholders in our community.
  • As a committed Wikimedian, I know our community backbone is good-faith team work. This is the spirit I bring into my routine edits and also broader outreach programs.
  • I represent Wiki Movimento Brasil at the Brazilian Internet Steering Committee, a multi-stakeholder agency to promote technical quality, innovation and the dissemination of Internet services in Brazil.
Statement (not more than 400 words) Teraz je načase definovať, čím by sme ako hnutie odteraz chceli byť. Toto je hlavný cieľ, ktorý sme si stanovili, a to Zabezpečiť spravodlivosť v rozhodovaní. Aby sme sa pohli dopredu, musíme definovať spoločný súbor zásad a postupov pre rozhodovanie a vyvinúť mechanizmy pre spravodlivé globálne zastúpenie a zmysluplné posilnenie účasti miestnych komunít. Schéma hnutia, ako participatívny proces zameraný na komunitu, bude stelesňovať ducha Wikimedie a poskytne potrebný rámec pre hnutie Wikimedie.

Musíme sa poučiť z toho, čo sme dosiahli, a spoločne si predstaviť budúcnosť, v ktorej chceme žiť. Napríklad Roly a zodpovednosti musia byť jasne definované, pretože transparentnosť je kľúčom k procesom a k rokovaniam nášho hnutia. Pochádzam z nedostatočne zastúpenej komunity a viem, že Postupy a rokovania sa musia posilniť a musia byť štruktúrované tak, aby pomáhali zmierňovať nerovnaké schopnosti v účasti v ekosystéme otvorených znalostí.

Úspech Charty hnutia (stelesnenie diskusií a postupov Strategických procesov Wikimedia 2030) závisí od toho, či sme schopní do procesu navrhovania intenzívne zapojiť rôzne naše komunity. Tento zakladajúci dokument nebude úspešný len kvôli relevantnosti jeho obsahu a angažovanosti jeho pôvodcov; musí to byť spolupráca medzi všetkými zainteresovanými stranami, t. j. musí sa vytvoriť vo wiki štýle.

Nethi Sai Kiran (Nskjnv)

Nskjnv (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
Osobná fotka
  • Osobné:
    • Meno: Nethi Sai Kiran
    • Country: India
    • Jazyky: Telugčina, Angličtina
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): tewiki
    • Wikimedián od: December 2020
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Aktívny prispievateľ na Wikipédií, Wikidát a na Wiki commons.
Team collaboration experience Working closely with Telugu Wikipedia community in growth project and welcome message structure for improving new user contributions.
Statement (not more than 400 words) I am a budding Wikimedian contributing majorly towards Telugu Wikipedia, although my journey with the Wikimedia movement is short I have had enough opportunities to build content and interact with the community. I am participating in the 100 wiki days challenge and on the 98th day as of 10 September 2021. I contributed to over 7500 pages in wiki pages wanting photos competition and stood 6th in the world & 1st in Telugu Wikipedia. I also actively take part in community activities helping new wikimedians to edit on Wikipedia through growth project, proposing changes in content and outreach activities at Telugu Wikipedia.

Alek Tarkowski (Tarkowski)

Tarkowski (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
File:Alek Tarkowski.jpg
  • Osobné:
    • Meno: Alek Tarkowski
    • Country: Poľsko
    • Jazyky: Poľsko, Angličtina
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): Poľská Wikipédia
    • Wikimedián od: 2006
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience I am a member of the Polish Wikimedia Association and consider myself a member of the Wikimedia Movement, although I am not an active editor. My main affiliation in the broader free knowledge movement is with Creative Commons: I co-founded the Polish chapter in 2005, co-chaired the CC Network strategy process review, and am currently on the CC Board of Directors and the CC Network Executive Committee. Since 2018, I have participated in the Movement Strategy process, and in 2018-2019 I was a member of the Partnerships Working Group. I deeply believe that the Wikimedia Movement Strategy requires the participation of partners from the broader open / free knowledge movement - so I also try to personally engage as much as possible.

Furthermore, my main job is as Strategy Director of Open Future Foundation, a think tank for the open movement. Previously, I have led for a decade Centrum Cyfrowe, a Polish open think-and-do-tank, and I have been for many years a member of Communia, the Association for the Digital Domain. Through these work engagements I have been focused on advocacy and policymaking in support of the commons, which I see as a contribution to the Wikimedia movement - by making sure that the policy and regulatory environment in Europe and globally is favorable to Wikimedia, its creators and users.

Team collaboration experience I have extensive experience in strategy building, also as a collaborative process. In the years 2008-2011 I worked on a team inside the Chancellery of the Prime Minister of Poland, which led the work on Poland's national long term strategy, "Poland 2030". Afterwards, I have been involved in multiple strategic exercises, including Polish Strategy for Digital Skills, strategic organizing of the Open Education movement (including the "Cape Town Open Education Declaration + 10 years" process), the Creative Commons Network Strategy process (which I co-chaired) and the Wikimedia Movement Strategy Partnerships Working Group (mentioned above). I also have experience in participatory workshop design and facilitation, and I am an alumnus of the Leadership Academy for Poland, an adaptive leadership program with a strong soft skills / team collaboration component.
Statement (not more than 400 words) I believe that Wikimedia is the most important free knowledge / open movement effort, and also a unique service on the internet. It is more than just an encyclopedia with associated free knowledge services - it is also a service that is unique in respecting user rights (in today's toxic online environment) and a community which is one of prime examples of peer production.

For this reason, I want to be involved in the Movement Charter process, which I hope will allow the Wikimedia Movement to further grow and be able to fulfill the goals of the 2030 Movement Strategy. I believe that the Charter will be a key element of the next phase in Wikimedia's history, where it's institutions are thoughtfully redesigned in light of strategic goals, needs of the movement and the broader free knowledge environment, which Wikimedia aims to support.

I hope that my extensive experience with strategic work - both at the level of strategy design and at the level of practical team cooperation skills - will be useful in this process. I also want to bring the perspective of a partner movement (Creative Commons), as well as experiences we have with network governance (in which I am actively involved).

Finally, I believe that the Movement Charter process should be highly participatory, and that the Drafting Committee should create a methodology and use tools that will enable broad participation of other movement members in the process. I hope to steer the Movement Charter drafting process in the direction of greatest possible participation. There are interesting methodologies that we can employ, so that the Wikimedia Movement does state of the art peer-to-peer work also in this regard.

Alice Wiegand (lyzzy)

lyzzy (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Alice Wiegand
    • Country: Nemecko
    • Jazyky: German-N, English-3
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): dewiki, meta
    • Wikimedián od: 2004
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience I started in 2004 as an editor on German Wikipedia. Besides editing I was an administrator, bureaucrat, OTRS agent and more. Early on, I realized that for me there is more to it than writing articles. My participation during the global strategy process in 2010 was the initial spark for my international focus. I joined the Board of Wikimedia Deutschland (WMDE) from 2008 to 2011 and was a member of the Wikimedia Foundation Board from 2012 to 2018.

Currently I am a board member of Wikimedia Deutschland again. During the development of the 2030 strategy recommendations I was a member of the Movement Strategy Working Group Advocacy. I have been following the Movement Strategy closely since then and participated in the global conversations and events to support the process moving ahead.

Team collaboration experience With regards to my Wikimedia experiences, I have worked collaboratively in several processes, like movement roles in 2010-11 or working group (2018-20) or, of course, in different committees during my board tenures. Still, I think we need to be open to experiment with new methods and ideas to bring people, ideas and processes together on the global level to identify what unites us. What is in my comfort zone may not be the best way to do things for others, in other parts of the world and in different cultures. That’s where we all need to be open and not set our own experiences and assumptions as the lone center of wisdom.
Statement (not more than 400 words) Charta hnutia je pre mňa základným predpokladom toho, aby naše hnutie, naše úsilie o slobodné poznanie a prístup k slobodnému poznaniu bolo pripravené do budúcnosti.

Som hlboko presvedčený, že musíme s dôsledkami prehodnotiť niektoré veci, ktoré sme v skutočnosti nikdy nespochybňovali. Spravodlivosť pri rozhodovaní je to, o čo sa snažíme. Čo to ale znamená z hľadiska typov organizácií, ktoré vytvárame, ich vzťahu/závislosti s nadáciou Wikimedia Foundation a od seba navzájom a úloha komunít v globálnom rozhodovaní? Musíme začať rokovania a vybalansovať moc, práva a záujmy.

Charta hnutia položí základ novým štruktúram, ako je Globálna rada, ktorá musí tieto záujmy zas prinášať jednotné a slúžiť celému hnutiu. Patria sem darcovia a dobrovoľníci, ako aj naše organizácie a zamestnanci.

Rozumiem tomu, že návrhový výbor zlučuje potrebný prieskum, prácu, ktorú už pracovné skupiny vykonali, a efektívne informácie od Wikimédov. Ide skôr o spustenie, ako o vytváranie. Myslím na iteračné kruhy s komunitou, v malých krokoch, a nie čakanie, dokým to nebude mať celé takú forme, ktorú je ťažko meniť. To by mohla byť najťažšia časť práce. Ale pevne verím, že v našom hnutí máme viac múdrosti, ako môže mať skupina 20 ľudí. A potrebujeme ich všetkých, ak chceme vytvoriť spoločný základ pre budúcnosť.

Daria Cybulska (Daria_Cybulska_(WMUK))

Daria_Cybulska_(WMUK) (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Daria Cybulska
    • Country: UK / Poland
    • Jazyky: English-5, Polish-N, Russian-2
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): English WP
    • Wikimedián od: 2012
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience
  • Staff at Wikimedia UK since 2012, closely involved in the development of the chapter
  • Member of Wikimedia Poland
  • Participated in 5 Wikimedia Conferences (aka the Summits), including the discussions on the Movement Dialogue, and the opening discussions of the 2030 vision
  • Part of the 2030 Wikimedia strategy project
Team collaboration experience

At Wikimedia UK I usually work across teams to deliver projects – this requires soft influencing skills to reach agreement, negotiate common ground and move projects forward. I collaborate with external teams where Wikimedia UK gives grants to partner organisations, or projects pitched by volunteers.

Beyond working with others on the 2030 strategy (see below), earlier this year I was one of 15 people chosen through a competitive application process to work on a collaborative book sprint. I was collaborating with people from a broad range of backgrounds and experiences, some experts within narrow technical fields, some academics. The ‘Collective Wisdom’ book, our end product, can be seen at this link.

I believe that with my team collaboration approach comes a great dose of humility. I know I don’t have the answers. I believe in putting others in focus and learning from them, especially if their context is different than mine. My commitment to equity steers me to seeking solutions and knowledge within the people I work with and support. In practice that means that when I coach my team members, or facilitate group discussions, my primary belief is that the people I work with may already hold the answers to their challenges.

Statement (not more than 400 words) I bring a perspective from the organised part of the Wikimedia movement, and a long standing participant of the 2030 strategy process, while holding an open and learning approach.

I have worked in the UK civil society sector for the past 12 years, and for the last 9 I’ve worked at Wikimedia UK, leading on its programmes to deliver ‘free knowledge for all’ and implement the knowledge equity vision. I’ve been a trustee at two charities, currently at Global Dialogue, a European-wide field building network for civil society organisations working on human rights and democratic space. Being a secretariat space for a number of organisations at various stages of development, it gives me insight into a range of governance models, and into legal structures for developing organisations.

Global Dialogue also brings a lot of funders in the space, which connects to my practical experience within the 2030 strategy process. Throughout 2018/2019 I was a member of the strategy working group focusing on Resource allocation. We looked into progressive philanthropies, barriers that emerging communities are experiencing in accessing funding. We centered on structures of power and privilege that come with grant-making, and programmatic harms resulting from not addressing them. Accountability to donors is also something we investigated. (I also spent a week with representatives of 8 other thematic groups, taking 90 recommendations total and editing them into a coherent set of global recommendations).

A lot of the work done within the Resource Allocation group later informed key principles expressed in the global strategy. However, them being quite abstract and separated from implementation initiatives, I’m concerned that we will not see them realised in action. This would be a big loss, as I think it’s in these principles that we can really envisage a different Wikimedia movement. A Movement Charter is an opportunity to bring that into operation, and I’d hope to help with that.

Galahad (Galahad)

Galahad (talk meta edits global user summary CA)

Súhrnné informácie
  • Osobné:
    • Meno: Galahad
    • Country: Venezuela
    • Jazyky: es, en-1
  • Redaktor:
    • Main wiki(s): eswiki, eswikivoyage, commons
    • Wikimedián od: 2009
    • Top expertise (see the matrix): {{{expertise}}}
Wikimedia movement experience Sysop of eswikivoyage since 2013, member of Ombuds Commission since 2019. Organizing some events focused on less developed wikimedia projects.
Team collaboration experience Founder of Wikimedia Small Projects in Spanish, member of Wikimedia Venezuela. I've participated in the movement strategy conversation and served as election volunteer on 2021 board election.
Statement (not more than 400 words) Hnutie sa mení a potrebuje nové perspektívy. Vďaka svojej práci, v ktorej podporujem menej rozvinuté projekty, si myslím, že je dôležité, aby boli čítané všetky komunity, pretože poskytujú znalosti, ktoré dúfam, že ich bude nadácia chrániť.