„Heringcápa” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
DenesFeri (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
DenesFeri (vitalap | szerkesztései)
58. sor: 58. sor:


Bár a gyors úszó heringcápa képes lehet sérüléseket okozni az [[ember]]nek, kevés olyan eset ismert, ahol emberre támadt volna, ha volt ilyen egyáltalán.
Bár a gyors úszó heringcápa képes lehet sérüléseket okozni az [[ember]]nek, kevés olyan eset ismert, ahol emberre támadt volna, ha volt ilyen egyáltalán.

== Jegyzetek ==
{{jegyzetek}}


== Forrás ==
== Forrás ==

A lap 2012. augusztus 9., 16:32-kori változata

Heringcápa
Természetvédelmi státusz
Sebezhető
      
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Porcos halak (Chondrichthyes)
Rend: Heringcápa-alakúak (Lamniformes)
Család: Heringcápafélék (Lamnidae)
Nem: Lamna
(Cuvier, 1816)
Faj: L. nasus
Tudományos név
Lamna nasus
(Bonnaterre, 1788)
Szinonimák
  • Lamna cornubica (Gmelin, 1789)
  • Lamna pennanti (Walbaum, 1792)
  • Lamna philippii Perez Canto, 1886
  • Lamna punctata Storer, 1839
  • Lamna whitleyi Phillipps, 1935
  • Lanna nasus (Bonnaterre, 1788)
  • Oxyrhina daekayi Gill, 1861
  • Selanonius walkeri Fleming, 1828
  • Squalus cornubicus Gmelin, 1789
  • Squalus cornubiensis Pennant, 1812
  • Squalus glaucus (non Linnaeus, 1758)
  • Squalus monensis Shaw, 1804
  • Squalus nasus Bonnaterre, 1788
  • Squalus pennanti Walbaum, 1792
  • Squalus selanonus Leach, 1818
Elterjedés
Az elterjedési területe
Az elterjedési területe
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Heringcápa témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Heringcápa témájú médiaállományokat és Heringcápa témájú kategóriát.

A heringcápa (Lamna nasus) a porcos halak (Chondrichthyes) osztályának a heringcápa-alakúak (Lamniformes) rendjéhez, ezen belül a heringcápafélék (Lamnidae) családjához tartozó faj.

Előfordulása

A heringcápa a déli félgömb összes mérsékelt övi tengerében megtalálható. E mellett az Atlanti-óceánban egészen északig felhatol. Az Atlanti-óceán nyugati részén, Grönlandtól és a kanadai Új-Fundlandtól a Bermudákig, Brazília és Argentína déli részéig fellelhető. Ugyanez óceán keleti részén, a heringcápa elterjedési területe, Izlandtól és a Barents-tenger nyugati részétől Marokkóig terjed; beleértve a Földközi-tengert is. A Csendes-óceán déli részén, megtalálható Ausztrália, Új-Zéland, valamint Chile partjainál. Az Indiai-óceánban a Dél-afrikai Köztársaságtól Ausztráliáig fordul elő. A szubantarktikus elterjedési területe, a Déli-Georgia és Déli-Sandwich-szigetek, a Prince Edward-szigetek és a Kerguelen-szigetek körül van. A berni egyezmény (2002) III. függeléke (mediterrán). A bonni egyezmény (2009) II. függeléke.

Megjelenése

Ez a cápafaj általában 244 centiméter hosszú, de akár 350 centiméter is lehet. 170-180 centiméteresen számít felnőttnek. Legfeljebb 230 kilogramm súlyú. A heringcápa teste tömzsi alakú, hegyes, kúpalakú orral. Szemei feketék; kopoltyúnyílásai hosszúak; keskeny fogainak oldala éles. Sötétszürke teste, erős farokúszóban végződik. A teste alsó része fehér, sötét foltok nélkül.

Életmódja

rajz a halról

A heringcápa nyílttengeri ragadozó, amely 715 méteres mélyre is leúszik. Vándorló életmódot folytat. A Dél-Angliában, tudományos célokból kifogott cápákat, újra kifogták Észak-Norvégiában, Dániában és Spanyolországban újra kifogták; vagyis a cápák körülbelül 2370 kilométert „útaztak”. A kevésbé sós vízet is jól tűri. Az 5-10 Celsius-fokos vízben is jól érzi magát. Magányosan is és kisebb csoportban is vadászhat. Tápláléka kisebb és közepes méretű halak, kisebb cápák és kalmárok. A nőstények nagyobbak, mint a hímek, és külön-külön csoportokban úsznak. Élősködői a Phyllobothrium dagnallium és a Dinobothrium-fajok; az előbbi a heringcápa emésztőrendszerében él.

Legfeljebb 30 évig él.

Szaporodása

Ennek a halnak az útódai, a nőstény testében kelnek ki a tojásból.

Felhasználása

A heringcápát iparilag halásszák, mivel húsa jó minőségű és egyesek szerint kardhal ízű. Frissen, szárítva vagy sózva árusítják. Húsát főzve vagy olajban sülve fogyasszák. Az úszóit a cápaúszó levesbe használják. A sporthorgászok is kedvelik.

Bár a gyors úszó heringcápa képes lehet sérüléseket okozni az embernek, kevés olyan eset ismert, ahol emberre támadt volna, ha volt ilyen egyáltalán.

Jegyzetek

Forrás