„Miller-ciklus” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Korr sablon
aNincs szerkesztési összefoglaló
10. sor: 10. sor:


Hatásfoknövekedés tehát csak akkor jelentkezik, ha a kompresszor hatásfoka jobb, mint a dugattyú sűrítéséé.
Hatásfoknövekedés tehát csak akkor jelentkezik, ha a kompresszor hatásfoka jobb, mint a dugattyú sűrítéséé.

kiegeszites:

Napjainkban a Miller-ciklust (amit Atkinson-ciklusnak is neveznek neha) pl. a Toyota Prius hasznal. Az eljaras következö ötleten alapul. "Hagyomanyos" Otto es Dieselmotornal a munkaütem vegen még relativ nagy nyomas uralkodik az egesterben, ami felhasznalatlanul tavozik a kipuffogoszelep nyitasakor a szabadba. Erre a problemara megoldas lenne, ha "hosszabb" lenne a munka-(expanzios-)ütem. Mivel a munkaütemet a forgattyus mechanizmus lenyeges atalakitasa nelkul nem lehet meghosszabitani, ezert a kezenfekvo megoldas az effektiv süritesi ütem leröviditese.
Szivomotorok eseteben a leröviditett suritesi ütem az effektiv lökterfogat es az effektiv kompresszioviszony csökkenéséhez vezet. A lökterfogatcsökkenes teljesitmenycsökkenest von maga utan. Azonos teljesitmenyhez a lökterfogatot növelendo. Az alacsonyabb effektiv kompresszioviszont a geometriai kompresszioviszony novelesevel kompenzalando.

-


== Külső hivatkozások ==
== Külső hivatkozások ==

A lap 2009. február 23., 01:00-kori változata

Sablon:Termodinamikus körfolyamatok A Miller-ciklus termodinamikai körfolyamat, melyet négyütemű motorral valósítanak meg. Az Otto-ciklus módosításával fejlesztette ki Ralph Miller amerikai mérnök az 1940-es években abból a célból, hogy jobb hatásfokot érjen el.

Az első ilyen motorokat hajók hajtására és stabil erőgépként alkalmazták, később a Mazda építette be a Millenia gépkocsi KJ-ZEM típusú hathengeres V elrendezésű motorjába. Újabban a Subaru készítette Miller-körfolyamatra a Subaru B5-TPH négyhengeres boxermotorját, mely a kocsi hibrid hajtásának erőgépe.

A hagyományos négyütemű Otto-motor veszteségeinek nagy része a sűrítési ütemben jelentkezik, ezért minden változtatás, mely a kompresszió energiaszükségletét csökkenti, javítja a motor hatásfokát és tüzelőanyag fogyasztását.

A Miller-ciklus újítása az, hogy a szívószelepet az Otto-motorhoz képest hosszabb ideig hagyja nyitva. Ennek eredményeképpen a kompresszió-ütem két részre tagozódik: az első részben a szívószelep nyitva van, míg a második részben zárva van. Emiatt a kétrészes szívás miatt a motort ötütemű motornak is hívják. Amikor a dugattyú az alsó holtponttól felfelé indul, mint a hagyományos négyütemű motornál a sűrítés ütemben, a beszívott keverék részben visszaáramlana a nyitott szívószelepen keresztül. A Miller-motor azonban térfogatkiszorításos elven működő feltöltő kompresszort (Roots- vagy csavarkompresszort) használ, mely viszonylag kis fordulatszámnál is megfelelő nyomást szolgáltat. Így az alsó holtpont közelében, ahol a forgattyú erőkarja kicsi és ezért kevéssé hatékony a dugattyú kompressziója, a sűrítést a jobb hatásfokú feltöltő kompresszor veszi át, a tulajdonképpeni sűrítés pedig a szívószelepek bezárásakor kezdődik, a dugattyú útjának körülbelül 20-30%-ánál. A Miller-ciklusnál a kompresszió ugyanakkora, mint egy hagyományos motornál, csak a rossz hatásfokú dugattyú-sűrítés szerepét a feltöltő kompresszor veszi át.

Hatásfoknövekedés tehát csak akkor jelentkezik, ha a kompresszor hatásfoka jobb, mint a dugattyú sűrítéséé.

Külső hivatkozások