Leon X: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Anulowanie wersji nr 27652170 autora BartłomiejB Poprzednio kwestionowałem wiarygodność źródła, co przejrzał Mix321, moja edycja została skasowana przez 77.255.172.199 bez żadnego wyjaśnienia;
→‎Poglądy religijne: zmiana fragmentu; dodanie wiarygodnego źródła - Oxford University Press;
Linia 54: Linia 54:


== Poglądy religijne ==
== Poglądy religijne ==
Piastowanie najwyższego urzędu religijnego nie przeszkodziło Leonowi X być [[ateizm|ateistą]] (''Co się atoli uczucia religijnego dotyczy, to tego u Leona nie było zgoła ani śladu''<ref>dr J. H. Merle d'Aubigné, "Historya reformacyi szesnastego wieku", Cieszyn 1886; T.1, s.201</ref>). Przypisuje mu się niesławny cytat, wypowiedziany w towarzystwie ''Ile korzyści przyniosła Nam i naszym ludziom bajeczka o Chrystusie, wiadomo''<ref>za: Horst Hermann, Książęta Kościoła. Między słowem pasterskim a godzinkami owieczek, Uraeus, Gdynia 2000, s.145</ref>{{fakt|data=2011-05}}.
Piastowanie najwyższego urzędu religijnego nie przeszkodziło Leonowi X być [[ateizm|ateistą]] (''Co się atoli uczucia religijnego dotyczy, to tego u Leona nie było zgoła ani śladu''<ref>dr J. H. Merle d'Aubigné, "Historya reformacyi szesnastego wieku", Cieszyn 1886; T.1, s.201</ref>). <BR><BR> Fałszywie<ref>{{cytuj książkę | autor = Elizabeth Knowles | tytuł = What they didn't say: a book of misquotations | wydawca = Oxford University Press | miejsce = Nowy Jork | rok = 2006 | strona = 110 | isbn = 978-0199203598}}</ref> przypisuje mu się wypowiedź – ''Ile korzyści przyniosła Nam i naszym ludziom bajeczka o Chrystusie, wiadomo''.


== Ważniejsze dokumenty dogmatyczne ==
== Ważniejsze dokumenty dogmatyczne ==

Wersja z 17:01, 21 sie 2011

Leon X
Giovanni di Lorenzo de' Medici
Papież
Ilustracja
Herb duchownego
Data i miejsce urodzenia

11 grudnia 1475
Florencja

Data i miejsce śmierci

1 grudnia 1521
Watykan

Miejsce pochówku

Bazylika Santa Maria sopra Minerva

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Prezbiterat

15 marca 1513

Nominacja biskupia

9 grudnia 1510

Sakra biskupia

17 marca 1513

Kreacja kardynalska

9 marca 1489 (ogłoszona 26 marca 1492)
Innocentego VIII

Kościół tytularny

S. Maria in Domnica

Pontyfikat

11 marca 1513

podpis

Leon X, łac. Leo X, wł. Giovanni di Lorenzo de' Medici (ur. 11 grudnia 1475 we Florencji, zm. 1 grudnia 1521 w Watykanie) − papież w okresie od 11 marca 1513 roku do śmierci.

Młodszy syn władcy Florencji, Wawrzyńca Wspaniałego de' Medici, oraz Clarissy Orsini. Kardynałem został w wieku 13 lat. W młodości wiele podróżował i stykał się z wybitnymi osobistościami swojej epoki.

Był, podobnie jak jego poprzednik Juliusz II, człowiekiem wykształconym i mecenasem sztuki. Za jego pontyfikatu wciąż trwały prace przy dekoracji Kaplicy Sykstyńskiej. Zatrudniał najświetniejszych artystów, jak Michał Anioł, Rafael Santi, Donato Bramante.

Zawiódł natomiast Leon X nadzieje zwolenników kościelnej reformy, która miała się dokonać podczas Soboru Laterańskiego V. Sobór ten, otwarty 1513 roku jeszcze przez Juliusza II, nie przyniósł żadnych istotnych owoców i zakończył się potępieniem przez Leona X koncyliaryzmu. Papież był krytykowany dodatkowo za luksusy, nepotyzm i przepych, jakim się otaczał. Taki stan rzeczy doprowadził do powstania na dworze papieskim silnej opozycji wewnętrznej, próbowano nawet papieża otruć.

Za czasów Leona X doszło do znamiennego w skutki wystąpienia reformatora Kościoła, Marcina Lutra. W 1515 Leon X wznowił rozpisane na początku wieku przez Juliusza II odpusty, z których dochody przeznaczone były na budowę nowej Bazyliki świętego Piotra. Odpusty te wzbudziły dyskusje – jako szczególnie kontrowersyjny odbierany był zwłaszcza fakt, że Albrecht Brandenburski, arcybiskup Magdeburga, arcybiskup Moguncji oraz biskup Halberstadt w jednej osobie, który kupił sobie te urzędy kościelne za pieniądze i musiał w tym celu zaciągnąć kredyt wysokości 29 000 guldenów reńskich w złocie, teraz dostał od Leona X dochody z kazań odpustowych w celu zwrócenia bankowi Fuggerów zaciągniętej pożyczki. Wzbudziło to reakcję Lutra, z którego tezami papież nie chciał jednak dyskutować. W 1519 Luter zakwestionował magisterium papieża i wyłożył naukę reformacyjną. Leon X odpowiedział na to 15 czerwca 1520 bullą Exsurge Domine, w której zagroził Lutrowi ekskomuniką. Ponieważ Luter publicznie spalił papieską bullę, został ekskomunikowany 3 stycznia 1521. W tym samym roku 1 grudnia papież zmarł, nie zdając sobie prawdopodobnie sprawy z doniosłości Reformacji i wpływu, jaki wywrze nauka Lutra na dzieje Kościoła.

Grobowiec papieża znajduje się w rzymskiej bazylice Santa Maria sopra Minerva.

Był ostatnim papieżem niemającym święceń kapłańskich w chwili wyboru.

Poglądy religijne

Piastowanie najwyższego urzędu religijnego nie przeszkodziło Leonowi X być ateistą (Co się atoli uczucia religijnego dotyczy, to tego u Leona nie było zgoła ani śladu[1]).

Fałszywie[2] przypisuje mu się wypowiedź – Ile korzyści przyniosła Nam i naszym ludziom bajeczka o Chrystusie, wiadomo.

Ważniejsze dokumenty dogmatyczne

  1. dr J. H. Merle d'Aubigné, "Historya reformacyi szesnastego wieku", Cieszyn 1886; T.1, s.201
  2. Elizabeth Knowles: What they didn't say: a book of misquotations. Nowy Jork: Oxford University Press, 2006. ISBN 978-0199203598.

Linki zewnętrzne

Szablon:Władca-Papież