Dyskusja wikipedysty:Albertus teolog/Archiwum13

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Leszek Jańczuk (dyskusja | edycje) o 02:44, 20 lut 2010. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Mapy

Z chęcią ale... teraz wracam na 4 dni do pracy a pod koniec tygodnia idę na 2 dni do szpitala na badania astmatyczne (nie mogę zabrać ze sobą papierosów...) Może się wyrobię za 2 tygodnie :) Pozdrawiam. kićor wrzuć jakiś txt! 00:38, 20 lut 2010 (CET)

Re: Mit i fakt

Re: Jak rozumiem Twój komentarz odnosi się do moich zmian w Stworzenie (które przeniosłem do Mit o stworzeniu). Znamienne jest, że zatytułowałeś sekcję dyskusji "Mit i fakt". To bardzo dużo mówi o Twojej "neutralności", jak również pierwotna postać hasła "Stworzenie" (której jesteś autorem), czyli:

Stworzenie – akt, w którym niestworzony osobowy Bóg, Najwyższa Istota Transcendentna, Praprzyczyna, powołuje do istnienia z niczego (ex nihilo) materię, przestrzeń i czas, których sam jest fundamentem.

W tradycji judeochrześcijańskiej akt stworzenia opisany jest w Biblii, w Księdze Rodzaju.

Ja rozumiem, że z Twojego wąskiego punktu widzenia jako katolickiego teologa, istnienie osobowego boga jest faktem; przyjmij jednak do wiadomości, że nie dla każdego jest to faktem i z tego powodu nie można pisać neutralnej encyklopedii w sposób taki, jakby to było dla każdego rozsądnego człowieka niezaprzeczalnym faktem (bo nim nie jest).

Słowo "stworzenie" kojarzy się przede wszystkim z jakąś żyjącą istotą (zob. np. pierwszą definicję w wikisłowniku), a nie z "aktem stworzenia" (o ile coś takiego w ogóle miało miejsce). Z tego m.in. powodu nie widzę potrzeby ani sensu istnienia hasła "stworzenie" opisującego powstanie wszechświata z punktu widzenia religii/teologii/filozofii, poza tym istnieją już co najmniej dwa inne hasła poświęcone temu zagadnieniu z takiego punktu widzenia, mianowicie: kosmogonia oraz kreacjonizm (filozofia). Z w/w przyczyn zamierzam powtórzyć to, co zrobiłem wcześniej, czyli stworzenie przekierować do mit o stworzeniu, dopisać to, co dopisałem i zaproponować integrację z kosmogonia lub kreacjonizm (filozofia) (raczej z tym pierwszym...). BartłomiejB (dyskusja) 01:24, 20 lut 2010 (CET)

Grecki Nowy Testament (audio)

Jest jeszcze The Greek New Testament - Audio-Files. Chyba jednak nie do wykorzystania w jakimkolwiek artykule wiki. Leszek Jańczuk (dyskusja) 01:44, 20 lut 2010 (CET)