Modlitwa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
→‎Zobacz też: -niepotrzebne średniki z końców linii; +zależność magiczna, psychologia religii
bzdury
Linia 13: Linia 13:
* '''[[islam]]''': [[salat]], [[dhikr]], medytacja ([[halvet]], [[muraqaba]]);
* '''[[islam]]''': [[salat]], [[dhikr]], medytacja ([[halvet]], [[muraqaba]]);
* '''[[judaizm]]''': [[kadisz]], [[Amida (modlitwa)|Amida]], [[Szema]], [[kidusz]], [[Mode ani]];
* '''[[judaizm]]''': [[kadisz]], [[Amida (modlitwa)|Amida]], [[Szema]], [[kidusz]], [[Mode ani]];

== Modlitwa według agnostyków ==
Agnostycy podważają sens zarówno istnienia, jak i wykonywania modlitw. Zgodnie z zasadami logiki, którymi się kierują, modlitwa jest dla nich rozmową w formie prośby bądź monologu z rzekomo istniejącą, ale o nieudowodnionej w sposób empiryczny egzystencji, istotą wyższą (Bogiem) o chwilowe zawieszenie praw naturalnych, których autorstwo jest tej istocie przypisywane, celem osiągnięcia korzyści własnej lub na rzecz kogoś<sup>[''[[Wikipedia:Weryfikowalność|potrzebne źródło]]'']</sup>.


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==

Wersja z 19:45, 19 mar 2010

Modlitwa Konfederatów Barskich
Obraz Artura Grottgera z 1863 r.

Modlitwa – najważniejszy rytuał i jedna z podstawowych form kultu religijnego. Polega na skierowaniu swoich myśli do istoty lub istot, mogących być lub będących przedmiotem kultu (bogowie, święci, aniołowie), czyli do sfery sacrum. Jeżeli modlitwa jest werbalizowana, określana jest jako ustna, jeżeli nie jest wokalizowana, nazywana jest modlitwą myślną.

Modlitwy dzieli się ze względu na ich charakter. Wyróżnia się więc modlitwy uwielbiające (uwielbienia), dziękczynne oraz błagalne. Niejednokrotnie modlitwy zawierają dowolny układ powyższych, co prowadzi do dalszego ich podziału pod tym względem (np. modlitwy dziękczynno-błagalne).

Akty modlitewne są powszechne we wszystkich religiach. Choć modlitwa może przyjmować formę indywidualnej rozmowy z istotą boską, to w wielu religiach ukształtował się pewien kanon modlitw, których treść jest ściśle określona i przekazywana w takiej formie wyznawcom.

Przykładowe modlitwy różnych religii

Starsza kobieta z młynkiem modlitewnym w Lhasa (Tybet)

Zobacz też

Linki zewnętrzne