Zapłodnienie u człowieka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez St.Mons (dyskusja | edycje) o 13:41, 29 sty 2010. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Poczęcie w doktrynie Kościoła katolickiego określenie zapłodnienia następującego po stosunku płciowym (metodą ejakulacji w pochwie) któremu wówczas towarzyszy wstąpienie w powstałą zygotę duszy ludzkiej. Od tego momentu wg Kościoła mamy do czynienia z pełnym człowiekiem któremu przysługują wszelkie przymioty i prawa człowieka dorosłego i w pełni świadomego.

Według doktryny, w przypadku ciąży mnogiej bliźniaczej powstałej przez podział istniejącego już zarodka dusza zostaje również tchnięta w nowy organizm, mimo że powstał nieco inaczej niż wyjściowy. To samo dzieje się z dziećmi powstałymi metodą in vitro, niczym więc nie różnią się od dzieci poczętych tradycyjnie.

W naprotechnologii problem niezgodności techniki in vitro z doktryną, omija się doprowadzając do stosunku płciowego z użyciem przekłutego kondomu. W ten sposób nasienie w sposób naturalny znajduje się w pochwie a równocześnie w kondomie, w formie użytecznej do zapłodnienia komórki jajowej, którą można później wprowadzić do macicy. O skuteczności tej metody szczegółów nie podano, ale zapewne jest taka jak samej metody.

Poczęcie wg Świadków Jehowy

Świadkowie Jehowy, u których cała wiara literalnie oparta jest na tekście Biblii, na temat poczęcia mają zdanie odmienne. Otóż uważają, że poczęcie jest równoważne zapłodnieniu a wnoszą to ze słów zawartych w Księdze Rodzaju 2:7. Napisano tam że pierwszy stworzony człowiek stał się duszą żyjącą. Z tego wynika, że dusza i ciało są jednym i tym samym tworem. Co więcej, dusze mają także zwierzęta, o czym możemy przeczytać w tej samej księdze[1]. Biblia nie wypowiada się na temat metod powstawania życia, tym samym nie ma podstaw do różnicowania ludzi (zwierząt) powstałych metodą naturalną lub np. in vitro. Gdy umiera człowiek lub zwierzę, tym samym umiera także jego dusza[2].

  1. Księga Rodzaju 1:20-25
  2. Księga Ezechiela 18:4

Bibliografia

  • "Tygodnik Powszechny", "Gość Niedzielny", "Niedziela", KAI, "Przewodnik Katolicki", "Idziemy" i "Źródło" z 8.12.2009 r. publikują Egzamin z dekalogu biskupa Józefa Michalika.
  • Ewa Siedlecka, mska, kid, Kampania o niemoralnym in vitro w: GW z 9.12.2009 r.
  • Piotr Pacewicz: Dziurka w prezerwatywie, czyli katolickie in vitro. Gazeta Wyborcza, 2009-12-14. [dostęp 21 stycznia 2010].
  • Czy zmarli mogą pomagać żywym, w: Strażnica zwiastująca Królestwo Jehowy nr1/2010